english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Vladimír Dzurilla
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář V4 + Japonsko na téma konektivita

Dne 21. dubna 2021 proběhl na tokijské Josai University již devátý ročník semináře ve formátu Visegrád 4 + Japonsko. Ten pravidelně organizuje předsedající země Visegrádské skupiny, japonské Ministerstvo zahraničních věcí a Josai University. Nosným tématem aktuálního ročníku byla „Konektivita ve střední a východní Evropě jako integrální součást Partnerství mezi EU a Japonskem pro konektivitu“. Česká republika byla zastoupena vládním zmocněncem pro digitalizaci panem Vladimírem Dzurillou, který inspirativním způsobem uvedl český program digitalizace.

Během české prezentace byly téměř sto posluchačům představeny legislativní kroky, které ČR v posledních letech učinila, přičemž byl zdůrazněn zákon o právu na digitální služby a jeho výjimečnost, kdy zakládá každému občanovi právo na digitální komunikaci vůči státním úřadům. Uvedena byla také další legislativní novinka – bankovní identita, kterou ČR přijala jako jedna z prvních zemí. V další části svého vystoupení se Vladimír Dzurilla věnoval tématu 5G sítí, na kterém demonstroval, nejen důležitost telekomunikací v transformaci do post-kovidového světa, ale také potřebu jasné a otevřené informovanosti veřejnosti a související nezbytnosti kyberbezpečnosti. V závěru byla také učiněna japonské straně nabídka spolupráce na těchto aktuálních tématech a sdílení českých zkušeností.

Seminář V4 + Japonsko na téma konektivita

 

Téma prezentace také vhodně zapadalo do iniciativy Velvyslanectví ČR v Tokiu, které vyhlásilo rok 2021 jako „Rok české vědy, školství a inovací v Japonsku“ v návaznosti na Inovační strategii ČR a související značku Czech Republic: The Country For The Future.