english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast na mírovém ceremoniálu ve městech Hirošima a Nagasaki 2022

Města Hirošima a Nagasaki si letos připomněla 77. výročí od svržení atomových bomb, které vedlo ke kapitulaci Japonska ve 2. světové válce.

Velvyslanec České republiky v Japonsku, pan Martin Tomčo, se zúčastnil Mírového ceremoniálu ve městě Hirošima, který se uskutečnil dne 6. srpna 2022. Při pietním aktu uctil památku obětí této historické tragické události společně s dalšími účastníky.

Před 77 lety došlo ke svržení atomové bomby Little Boy na Hirošimu. Tuto událost připomíná budova Památníku míru, známá také jako Atomový dóm, která stojí v centru Hirošimy pouhých 160 metrů od ohniska výbuchu. Budovu původně v roce 1915 navrhl a postavil český architekt Jan Letzl, sloužila jako Hirošimský prefekturní palác pro výstavy produktů. V roce 1996 byla tato budova zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

V Hirošimě se velvyslanec setkal také s rektorkou Hiroshima Shudo University, paní Izumi Yano. Předal jí kompletní dílo Václava Havla v překladech do japonštiny jako symbolický dar univerzitě k připomínce slavnostního odhalení lavičky Václava Havla, uměleckého díla inspirovaného myšlenkami a činy mezinárodně uznávaného prvního českého prezidenta, které se na univerzitě konalo 7. prosince 2021.

Velvyslanectví České republiky v Tokiu v zastoupení paní Vladimírou Hirsh, zástupkyní velvyslance, se zúčastnilo také Mírového ceremoniálu ve městě Nagasaki, který se konal dne 9. srpna 2022.

Po Hirošimě šlo o druhé město, kde v roce 1945 došlo ke svržení jaderné pumy během 2. světové války. Pamětní síň “National Peace Memorial Hall for the Atomic Bomb Victims“ v Nagasaki, která byla dokončena v roce 2002, je místem, kde si návštěvníci mohou připomenout ty, kteří přišli o život v důsledku atomového bombardování, a učinit modlitby za věčný mír.

Galerie


Účast na mírovém ceremoniálu ve městech Hirošima a Nagasaki 2022