english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V 93 letech zemřel profesor Ludvík Armbruster (16. 5. 1928 – 18. 12. 2021)

Dne 18. 12. 2021 zemřel v 93 letech jezuitský kněz, filosof a bývalý děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy Ludvík Armbruster. Během svého dlouholetého působení na univerzitách v Japonsku i v Evropě přibližoval svým studentům svět evropské a asijské filosofie a náboženství, a výrazně tak přispěl k vzájemnému kulturnímu porozumění.
 

Ludvík Armbruster je ve svém působení úzce spjat s Japonskem, které se stalo jeho druhým domovem. V 50. letech 20. století, po získání licenciátu filosofie na Papežské Gregoriánské univerzitě v Římě, odjel z vlastní iniciativy na misii do Japonska. Zde se nejprve věnoval studiu japonštiny a angličtiny, následně na filosofické fakultě Sophia University obhájil disertaci a získal doktorát.

Po několikaleté pauze se Ludvík Armbruster vrátil do Japonska v roce 1961. Působil jako vyučující a následně jako řádný profesor dějin novověké a současné filosofie na filosofické fakultě Sophia University (1969–1999). Zde svým japonským studentům přibližoval evropskou kulturu a moderní evropské myšlení s důrazem na německý idealismus, fenomenologii a existencialismus.

Více o životě a dílu Ludvíka Armbrustera na stránkách Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy.

Fotografie: archiv Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy