english  日本語  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Šudó univerzita v Hirošimě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Japonsku byla slavnostně odhalena lavička Václava Havla

Dne 7. prosince 2021 byla na Hirošimské univerzitě Šudó slavnostně odhalena lavička Václava Havla, umělecké dílo inspirované myšlenkami a činy mezinárodně uznávaného prvního českého prezidenta. Čestnými hosty slavnostní události byli mj. guvernér prefektury Hirošima pan Hidehiko Juzaki či pan Kazumi Macui, starosta města Hirošimi. Osobním dopisem podpořil akci také japonský premiér Fumio Kišida. V dopise, který byl na akci přečten, ocenil přínos Václava Havla v boji za hodnoty liberální demokracie a lidská práva ve světě. Lavička Václava Havla je první svého druhu v Asii a kvůli událostem, jimiž tento kontinent v posledních letech na mnoha místech prochází, přesahuje svým poselstvím hranice Japonska.
 

K instalaci lavičky, jejímž středem netradičně místo české lípy prorůstá japonská sakura, došlo na základě debaty Šudó univerzity s velvyslanectvím ČR v Tokiu o mezinárodně politickém významu Václava Havla, o jeho postoji ke svobodě a demokracii a odkazu jeho významného zahajovacího projevu na mezinárodní konferenci Budoucnost naděje, která se v Hirošimě uskutečnila v roce 1995. Roli při rozhodování sehrála také skutečnost, že mezi Hirošimou a  Českou republikou existuje řada pojítek, mimo jiné tzv. Atomový dóm, jehož autorem je mezinárodně známý český architekt Jan Letzl, či fakt, že univerzita má partnerskou univerzitu v ČR. Významnou roli při realizaci projektu sehrála celoživotní vazba pana děkana Džundžiho Jatabeho na Českou republiku a jeho osobní kontakty, které navázal při svém pětiletém vědeckém pobytu v naši zemi v době před a po sametové revoluci.   

Odhalení lavičky navazuje na letošní říjnové 85. výročí narození Václava Havla a také 10. výročí, kdy celý svět zasáhla zpráva o jeho odchodu. Byl proslulým dramatikem, významným disidentem, prezidentem Československa a České republiky, který se jako málokdo zasloužil o mezinárodní renomé ČR ve světě.

Slavnostního odhalení se zúčastnili mj. velvyslanec České republiky v Japonsku pan Martin Tomčo, guvernér prefektury Hirošima pan Hidehiko Juzaki, starosta města Hirošima pan Kazumi Macui, vrchní ředitel evropské sekce MZV Japonska pan Hideki Ujama, prezident Šudó Gakuen pan Masao Hajaši a rektor Hirošimské univerzity Šudó pan Takanori Mikami.

V rámci slavnostního odhalení se uskutečnily dvě přednášky na téma Václav Havel, které byly připraveny speciálně pro tuto příležitost. Přednášejícími byla uznávaná japanistka paní Daniela Rjúgo  a významný bohemista pan Taku Šinohara, kteří působí na Tokyo University of Foreign Studies. Na akci byla k zhlédnutí také úspěšná panelová prezentace připravená velvyslanectvím ČR v Japonsku k výročí 100 let diplomatických vztahů obou zemí.

Lavičky Václava Havla z dílny architekta a designéra Bořka Šípka lze dnes nalézt na mnoha místech v ČR i v zahraničí, mj. na Georgetownské univerzitě v USA či Oxfordské univerzitě v Británii. Kulatý stůl, z jehož středu vyrůstá česká lípa, se dvěma židlemi, které jsou dekorované typickými havlovskými srdíčky, symbolizují otevřenou a svobodnou diskuzi, která je základním kamenem demokracie. Lavička Václava Havla v Hirošimě, první svého druhu na celém asijském kontinentu, je významnou a výmluvnou připomínkou těchto hodnot v regionu východní Asie, kde je v současnosti na mnoha místech svoboda projevu, svoboda médií a svoboda politického smýšlení potlačována, či přímo násilně potírána.

Galerie


Odhalení lavičky Václava Havla v Japonsku