english  česky  日本語 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Japonsku

Zamyšlení z Hiroo © Czech Embassy in Japan

Roku 2020 patří v historii vztahů mezi Českou republikou a Japonskem velmi důstojné místo. Sté výročí navázání diplomatických vztahů mezi našimi zeměmi, které jsme oslavili 12. ledna 2020, doprovázela po celý rok řada společenských a kulturních akcí a dalo také vzniknout online diskuzím, které Velvyslanectví ČR v Tokiu od roku 2020 organizuje.
 

Pod názvem „Zamyšlení z Hiroo“ připravilo české velvyslanectví v roce 2020 otevřený cyklus debatních webinářů k nejrůznějším tématům, dotýkajících česko-japonských vztahů. Diskutovány tak např. byly: studium bohemistiky v Tokiu, vzájemné obchodní vztahy nebo osobnost architekta Antonína Raymonda, který je považován za zakladatele japonské moderní architektury. Vzhledem k tomu, že celý cyklus byl primárně zaměřen na japonské diváky, jazykem webinářů je japonština, popřípadě angličtina.

V roce 2021 české velvyslanectví na uvedený cyklus navazuje v mírně pozměněném formátu online rozhovorů mezi pracovníky velvyslanectví a hosty, kteří mají co říci k česko-japonským vztahům. Tyto rozhovory (nebo také "Hovory z Hiroo") jsou vedeny především v češtině, ale s japonskými titulky, tak aby byly přístupné pro diváky z České republiky i Japonska.

 

Webinář

 

18. září 2020 „Bohemistika na Tokijské univerzitě mezinárodních studií“ s podtitulem „Poohlédnutí se za třicetiletou historií – jak více popularizovat češtinu v Japonsku“. Diskutujícími byli:

pan Taku Shinohara, profesor Tokyo University of Foreign Studies

paní Markéta Bruna Gebhartová, profesorka Tokyo University of Foreign Studies

paní Daniela Ryugo, přednášející Tokyo University of Foreign Studies

a studenti bohemistiky na TUFS.

 

20. října 2020 „Architekt Raymond – zakladatel japonské moderní architektury“ s podtitulem "100 let Raymondovy architektonické kanceláře v Japonsku" s prof. Šigefumi Cučijou a moderátorem panem Joji Ryugoem.

 

11. listopadu 2020 „Obchod mezi Českou republikou a Japonskem“ s podtitulem "Aktuální výzvy a příležitosti v obchodu". Diskutujícími byli:

pan Kaz Nomoto, ředitel firmy KAZELFA

pan Tadaši Murakami, ředitel JETRO Tokušima a bývalý ředitel JETRO Praha

pan Roman Watanabe, předseda České hospodářské komory v Japonsku

 

1. prosince 2020 „Obchod s českými a japonskými potravinami a zemědělskými komoditami“. Diskutujícími byli:

pan Satoshi Teramura, Velvyslanectví Japonska v České republice,

paní Mayumi Endo, zástupce společnosti Pstros

 

22. prosince 2020 „Studium v České republice“. Diskutujícími byli:

paní Akiko Takahaši, koodinátorka, Czech Medical Universities Foundation

slečna Hanako Kawašima, druhý ročník na lékařské fakultě na UK

pan Jošitaka Niimi, bývalý stážista na Technické univerzitě v Liberci (Textilní obor)

paní Čikako Tomita, Absolventka HAMU, nyní pracuje ve filharmonii v Hradci Králové

paní Saki Macumoto, ilustrátorka a grafička, bývalá stážistka na UMPRUM

 

3. března 2021  Online rozhovor na téma praktické aspekty obchodování s Japonskem ekonomického diplomata Velvyslanectví ČR v Tokiu Ondřeje Svobody s panem Ivanem Zikmundem, zkušeným exportérem na japonský trh.

 

28. dubna 2021 Online rozhovor na téma podnikání v Japonsku a programu ekonomické diplomacie PROPEA ekonomického diplomata Velvyslanectví ČR v Tokiu Ondřeje Svobody s s panem Romanem Watanabem, předsedou České obchodní a průmyslové komory v Japonsku (CCCIJ) a CEO japonské pobočky společnosti Zoner.

 

Záznamy všech proběhlých webinářů i online rozhovorů je možné zpětně také shlédnout prostřednictvím YouTube kanálu našeho velvyslanectví.