english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference „Making and Remaking Europe: The Czech and Slovak Contribution“

Generální konzul ČR v Torontu Ivan Počuch slavnostně otevřel výstavu „Za vaši a naši svobodu“. Ta je součástí konference při příležitosti připomenutí stého výročí vzniku Československa, „Making and Re-Making Europe: The Czech and Slovak Contribution“.
 

Výstava, kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů, a která nese název Za vaši a naši svobodu, přináší bezprostřední svědectví o protestech, které vyvolala okupace Československa v roce 1968 v ostatních státech komunistického bloku. Reflexe událostí roku 1968 je připomínána prostřednictvím autentických rozhovorů, fotografií a dokumentů, mapujících osudy protestujících. Výstava byla otevřena při příležitosti večerního programu úvodního dne konference. Večerní konferenční diskuse, která byla zaměřená na československý underground, přitáhla velké množství zájemců, jak z řad krajanské komunity, Kanaďanů, včetně univerzitních studentů, tak diplomatického sboru, kteří sál zaplnili do posledního místa.

Otevření výstavy - generální konzul Ivan Počuch

Otevření výstavy - generální konzul Ivan Počuch

Celou konferenci pořádá prestižní Munk School of Global Affairs, jež je součástí University of Toronto, respektive její ústav zaměřený na střední a východní Evropu. Druhý den konference má již jednoznačně akademickou povahu a je zaměřen na témata jako je založení a uspořádání meziválečného Československa, dědictví komunismu v Evropě a v neposlední řadě na českou a slovenskou diasporu. Panelů se účastní reprezentativní sestava odborníků, z univerzit jako jsou  George Washington University, Cardiff University, University of Washington, McGill University, Royal Military College, Sorbonna, Masarykova univerzita a další. Celý den bude zakončen promítáním dokumentu Nagano Tapes.

Panel s M. Žantovským a Tomem Wilsonem

Panel s M. Žantovským a Tomem Wilsonem

Poslední den konference pak bude věnován studentům a kulatým stolům o zkušenosti s post-komunistickým světem. Jednotlivé panely se zaměří na přechod evropských zemí bývalé habsburské monarchie k demokracii po první světové válce a s tím spojené historické a ideové vazby, stejně jako na dědictví socialismu a neúspěšných pokusů o změnu v Maďarsku (1956), Československu (1968) a Polsku (1956, 1968 a 1970). Závěrečný panel přinese diskusi o středo a východoevropské diaspoře ve světě a jejím vlivu zvláště na Severní Ameriku a severoamerickou kulturu.

Konference k výročím roku 2018 na University of Toronto

Konference k výročím roku 2018 na University of Toronto