english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Krajané ve Winnipegu si připomněli významná výročí roku 2018

Na pozvání českých krajanských sdružení ve Winnipegu se generální konzul Ivan Počuch účastnil dne 13.10. 2018 vzpomínkového večera k významným letošním výročím české a slovenské historie. České a Slovenské sdružení v Kanadě a Česko-Slovenská Podpůrná Jednota v Kanadě zasvětili večer vzpomínkám na osobní příběhy krajanů v Manitobě.
 

Slavnostní večeře se kromě generálního konzula zúčastnil i poslanec parlamentu provincie Manitoba A. Smith a na 140 krajanů všech věkových kategorií. Generální konzul Počuch ve svém úvodním projevu připomněl hodnoty, na kterých byla založena Československá republika a stálou potřebu tyto hodnoty naplňovat a obhajovat v politickém a společenském životě. Vyzdvihl také význam 50. výročí zahájení Pražského jara, které vydláždilo cestu k poltickým a společenským změnám na konci 80. let minulého století, byť bylo násilně přerváno okupací vojsk Varšavské smlouvy.  Poslanec Smith mj. ocenil velký přínos české a slovenské krajanské komunity v rozvoji provincie Manitoba.

Winnipeg

Slavnostní setkání se však neslo i v duchu osobních vzpomínek řady krajanů na počátky budování nové existence v odlehlé kanadské provincii Manitoba. Oslava měla neoficiální podtitul „Co jsme přinesli Kanadě a co Kanada dala nám“. Vzhledem k tomu, že většina krajanů do Manitoby a Winnipegu přijela po srpové invazi vojsk Varšavské smlouvy na podzim a v zimě roku 1968, většina vystupujících ocenila významnou materiální a duchovní pomoc a solidaritu kanadské vlády pro nově příchozí Čechy a Slováky.

Winnipeg

Generální konzul I. Počuch ocenil aktivní práci krajanských sdružení předáním upomínkových předmětů k letošním výročím  předsedkyni Českého a Slovenského sdružení v Kanadě paní Michaele Gogela a předsedkyni Česko-Slovenské Podpůrné Jednoty v Kanadě. Akce byla finančně podpořena jak Ministerstvem zahraničních věcí ČR, tak Generálním konzulátem ČR v Torontu.