english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr kultury Daniel Herman navštívil Toronto

Ministr kultury Herman provedl ve dnech 13. - 18. 11. bilaterální návštěvu v Kanadě, v jejímž rámci postupně zavítá do tří kanadských měst – Toronta (13. - 16. 11.), Ottawy a Montrealu (16. - 18. 11.). Hlavním cílem návštěvy je další rozvoj bilaterální kulturní spolupráce a posilování vazeb mezi kanadskými a českými kulturními institucemi a prohlubování dialogu s krajanskými organizacemi a spolky.

Na úvod své návštěvy v Kanadě navštívil ministr Herman továrnu společnosti Precision Records Pressing ve městě Burlington, které leží v torontské aglomeraci. Společnost, založená jako joint-venture kanadského vydavatelství a české společností GZ Media, jednoho z největších světových výrobců vinylových desek, potvrzuje, že také pro české společnosti může být Kanada perspektivní destinací pro investice. V průběhu jednání ministr probral s ředitelem společnosti Shawnem Johnsonem možnosti vstupu na kanadský trh a jeho využití jako základny pro působení v Severní Americe.

Během pobytu v Torontu se dále ministr Herman sešel s představiteli krajanského sdružení Masarykův Institut (Masaryk Memorial Institut). Masaryk Memorial Institute je kanadskou krajanskou charitativní a kulturní organizací sloužící občanům českého a slovenského původu žijícím v Kanadě již od roku 1945. Ministr Herman s krajany prodiskutoval aktuální politické otázky v České republice a zodpověděl řadu dotazů týkajících se vládní podpory krajanským sdružením v zahraničí. Poskytl rovněž interview pro krajanská tištěná a elektronická média – Nový Domov, Nová vize a Satellite 416.

MMI Památník obětí komunismu

MMI Památník obětí komunismu

Ve svém programu pokračoval ministr Herman na Torontské univerzitě, kde před studenty, experty, diplomatickou komunitou a krajanskou obcí přednesl projev na téma vyrovnávání se s minulostí. Popisoval v něm transformační procesy ve společnosti po roce 1989. V živé diskusi byly vznášeny dotazy na nástroje podpory kultury a možnosti širší prezentace českého umění a umělců v zahraničí, rozvoj turismu do České republiky a podpory české vlády pro zachování programu českých studií na torontské univerzitě. Na přednášku navázal společenský podnik, kde měl ministr Herman možnost neformálně pohovořit s řadou významných krajanských osobností – M. Kroupou, G. Steinsky a generálním honorárním konsulem ČR v Calgary J. Jelinkem.

Setkání s představiteli Mezinárodního filmového festivalu v Torontu (TIFF) bylo věnováno perspektivě možného hlubšího zapojení české kinematografie v následujících ročnících TIFF. Ministr ocenil vysokou kvalitu TIFF, nadnesl zájem ČR na tvorbě filmových koprodukcí a představil filmové pobídky v České republice. Vyjádřil přání české strany aktualizovat již zastaralou bilaterální smlouvu v oblasti filmové spolupráce z roku 1987 a podal informaci o Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Následovalo setkání se Simonem Braultem, ředitelem instituce Canada Council for the Arts, která je veřejnoprávní organizací pro financování kulturních projektů. Ministr informoval o způsobu financování kultury v ČR a souvisejících problémech.

Mimo hlavní část svého programu v Torontu se také sešel s paní Sonjou Bata, vdovou po Tomášovi Baťovi juniorovi na půdě muzea „Bata Shoe Museum“, které sama založila a z velké části stále financuje. Ministr Herman také navštívil Generální konzulát ČR v Torontu, kde jej generální konsul Ivan Počuch seznámil s činností, pracovníky a prioritami Generálního konzulátu v nadcházejícím období.