
25. výročí událostí ze 17. listopadu 1989
20.11.2014 / 21:00 | Aktualizováno: 08.12.2017 / 17:36
Při příležitosti 25. výročí událostí ze 17. listopadu 1989, resp. při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii, proběhl v prostorách Torontské univerzity tématický večer, během kterého generální konzul České republiky Ing. Vladimír Ruml ocenil dvě krajanky předáním stříbrných medailí Jana Masaryka za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Při této příležitosti generální konzul zároveň předal katedře slovanských jazyků a literatury/oddělení bohemistiky Torontské univerzity předal věcný dar (DVD a knihy) určený na podporu bohemistiky na půdě univerzity. Během večera byly promítány filmy Oratorio for Prague a The Gingerbread Revolution připomínající události roků 1968 a 1989, které reflektovaly na nynější 25. výročí demokratické revoluce.
V úvodu večera byly v kinosále univerzity během příchodu hostů promítány tématické fotografie připomínající události roků 1939, 1968 a 1989. Vedoucí katedry slovanských jazyků a literatury Torontské univerzity, paní prof. Donna Tussing Orwin následně uvedla generálního konzula ČR v Kanadě, který ve svém projevu připomněl 25. výročí revoluce a osvobození Československa od komunistické diktatury. Několika slovy poté uvedl promítání prvního filmu Oratorium for Prague (1968, režie Jan Němec) - unikátního snímku dokumentujícího liberalizaci Československa a následnou sovětskou invazi v roce 1968.
Po shlédnutí tohoto filmu generální konzul předal paní Dagmar Stafl a paní prof. Veronice Ambros stříbrné medaile Jana Masaryka; paní Stafl byla oceněna za svoji účast v protikomunistickém studentském hnutí v bývalém Československu, za svou podporu studentů v exilu, oddanost svobodě, lidskost a vlastenectví. Paní prof. Ambros bylo ocenění uděleno za její neúnavnou a dlouhodobou práci v oblasti slavistiky/bohemistiky a propagaci češství na půdě univerzity - oběma oceněným byly předány rovněž diplomy.
V další části večera byl promítán druhý film - The Gingerbread Revolution (1990, režie David Boulton) - příběh o pádu komunismu v Československu pojatý formou dokumentu sledujícího výrobu celovečerního filmu The Last Butterfly, kdy herci obsazení v tomto filmu byli přímými účastníky revoluce a dělí se s diváky o své tehdejší pocity, dojmy, vzpomínky a postřehy. V závěru večera vedoucí GK Toronto také poskytl rozhovor televizi TV Nova Vize.
sledujte nás na