english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výuka češtiny v Kanadě

Níže nabízíme přehled dostupných informací o výuce češtiny v Kanadě.

CALGARY

Facebook: https://www.facebook.com/…ary

Web: https://calgaryczechschool.wordpress.com/

E-mail: calgaryczechschool@gmail.com

Adresa: 4039 Brentwood Rd NW, Calgary, AB T2L 1L1  

 

Česká škola v Calgary vznikla v září 2015.  Škola disponuje třídou tzv. Kulihráškem pro děti od 1-5 let, základkou pro děti od 6 let rozdělené na dvě třídy podle jazykové úrovně a dále virtuální výukou pro dospělé. V budově školy je česká knihovna, která je největší českou knihovnou v západní Kanadě a najdete v ní tituly pro děti i dospělé. Kromě dvou zkušených vyučujících (Marty Vanturové a Evy Goluškové), škola spolupracuje se stážistkami z českých pedagogických univerzit. 

 

Škola vyučuje v češtině a to nejen český jazyk, ale také historii a dějepis. Výuka probíhá každou sobotu a v tzv. PD Days. Oslavují české svátky a tradice (Mikuláš, Velikonoce, Ježíšek,..) a pořádají letní příměstský tábor. Cena za školní rok činí od 270 CAD. 

 

EDMONTON

Web: https://czechschoolinedmonton.com/

Email: czechschoolinedmonton@gmail.com

Adresa: 14007 122B Ave, Edmonton, T5L2X4

Czech Heritage Language Society of Edmonton byla založena v roce 2019. Vize je spojit českou komunitu a zachovat české dědictví, tradici a mateřský jazyk. V současné době škola nabízí kurzy pro děti; kurzy pro dospělé se připravují.

Cena za školní rok činí 280 CAD, 140 za každé další dítě v rodině.

 

MONTREAL

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100052441227132 

Email: ceskaskolamontreal@gmail.com

Škola pro děti je školou sobotní a probíhá od září do května - každé druhé sobotní dopoledne. Doba výuky je 2 hodiny, obvykle od 10 do 12 hod.. Škola je určena pro děti s ukončeným 1. ročníkem základní školy a do přibližně 15-ti let, záleží na motivaci a přístupu každého studenta. Děti MUSÍ umět číst a psát alespoň v jednom jazyce, tedy francouzsky či anglicky, dle školy, kterou navštěvují. Výuka probíhá formou her a poznávání České republiky, její historie, důležitých osobností, kulturních událostí a tradic za pomoci psaného a mluveného slova. Starší žáci probírají základy české gramatiky. Děti pracují samostatně či ve skupinách a součástí školních povinností jsou i domácí úkoly. Po velkém úspěchu virtuálních kurzů pro dospělé, budeme také otevírat podzimní semestr pro dospělé zájemce o český jazyk; tento semestr začíná v týdnu od 13. září 2021 a bude probíhat ve virtuální formě na platformě ZOOM po dobu 15 týdnů. Vyučujeme jednou týdně večer a to po dobu 60 minut. Bude otevřena jedna třída mírně pokročilých začátečníků a jedna třída pokročilé české konverzace.

 

OTTAWA

Facebook : https://www.facebook.com/CeskaSkolaOttawa   

Email: skolaOttawa@gmail.com 

Česká škola Ottawa (ČŠO) offers Czech classes at all levels – no prior knowledge required, just curiosity and love for the Czech culture! ČŠO follows Ontario International Languages Curriculum (ILP OCDSB) and offers classes for kids: JK -Grade 8 as well as youth and adults: Grade 9-12 (for HS credit) + adult learners. In addition to classes, teachers will help to set up discussion groups on social media, organise regular Ottawa Czech Book Club and various other in-person activities. JK-Grade 8: Classes go from September 11 to June 11, on most Saturdays from 9:30 am to 12:00 pm. Grade 9 - 12 + adults: Sept. 25 – June 12, on most Saturdays from 9:00 am to 12:30 pm. Summer School for Elementary School Kids in July. For further information, refer to Česká škola Ottawa / Ottawa Czech School. Registration for kids JK-Grade 8 at: EIIL Program, for Grades 9-12 and Adult Education register at ILS Program.  Academic year 2021/22 will most likely be fully online. Registration is free for all Ontario High School students and minimal charge for all other Ontario’s kids. Different fees apply for Ottawa / Ontario / out of province adult learners.

 

TORONTO

Web: https://www.masaryktown.ca/czech-school

Email: office@masaryktown.ca

Address: St Wenceslaus Church, 496 Gladstone Avenue, Toronto, ON M6H 3H9

The first Czech language classes in Toronto were introduced on January 18, 1929[1] at the Polish Baptist Church at 690 Richmond St. W. in Toronto.  The economic crisis brough on by the depression however made it difficult to finance the school – parents did not have money to pay for tuition fees, room rental, supplies, etc. and the school had to close for an indefinite period.There are photographs of the students and school back in operation in 1943 and it has been in existence ever since.  The language school was eventually brought under the patronage of the Masaryk Memorial Institute which ensured ongoing financing and management of the classes.The language classes were predominately offered to children although there have been periods when there was sufficient interest to be able to offer adult instruction as well.  The number of students and classes has varied over the years and is closely linked to periods of strong immigration from Czechoslovakia / Czech Republic.In October 2020, on account of the COVID pandemic, virtual classes were introduced and were well embraced as an effective way to deliver Czech language classes.  Information including the teachers, location of classes and registration forms are provided on our website, which is updated with each semester.

[1] Novotna, Julie (1998), Masaryktown, Fifty Years of Cech and Slovak National Park in Canada, printed by the Masaryk Memorial Institute, Toronto.

 


 

 

Výuka českého jazyka pro dospělé na University of Toronto

Department of Slavic Languages and Literatures

Web: http://sites.utoronto.ca/slavic/department.html

Email: ana.petrov@utoronto.ca

Adresa: 121 St Joseph St, Toronto, ON M5S 3C2

 

PETIT LAB  Československá školka v Calgary


Facebook: www.facebook.com/PetitLabCeskoslovenskaSkolka/?_rdc=2

Email: lucie.shamberger@gmail.com

Adresa:  119  11 Street NE, Calgary, AB T2E 4N1

Koncept školky je určený výhradně pro děti z československé komunity. Výuka probíhá v češtině a dětem se věnuje učitelka s pedagogickým vzděláním z České republiky. Školka je otevřená od pondělí do pátku a o víkendech plánuje letní tematické mini tábory pro děti. Školka má jednu již existující pobočku v Calgary a druhá potencionální pobočka vzniká ve Vancouveru.
Ceník: 1d/ týdně $290; 2d/týdně $570; 3d/týdně $840; 4d/týdně $960; 5d/týdně $1100. Ceny nezahrnují GST.
Celodenní drop in $85; půldenní drop in  $45

K projektu školky jsou přidružené projekty, jako např. Kruhy žen (setkání žen z československé komunity na různá témata většinou s hostujícím odborníkem na vybrané téma) nebo tzv. MIMI WEDNESDAY tato setkání jsou jedenkrát měsíčně na půdě školky a jejich cílem je propojovat maminky s novorozenci z komunity.