english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kanada zjednodušuje podmínky vstupu do země pro vysoce kvalifikované zaměstnance

12. června 2017 kanadská vláda oznámila spuštění dvouletého pilotního programu, Global Talent Stream, který umožňuje vybraným inovativním společnostem získat talentované zaměstnance ze zahraničí ve zrychleném procesu, který by měl zabrat pouze dva týdny. Kanada se tak snaží posílit v globální soutěži o přilákání nejschopnějších zaměstnanců a poboček technologických společností, prostřednictvím zjednodušeného zaměstnání vysoce kvalifikovaných cizinců. Tím vytváří i pobídky pro zakládání poboček zahraničních společností v Kanadě.

Kanadská vláda se tak snaží řešit podobný problém, jako jiné vyspělé země, včetně České republiky, kde často proces získávání víz a pracovních povolení trvá půl roku či déle. Poslední kanadský krok dává tak zemi a v ní působícím společnostem výhodu v globální soutěži o získání nejlepších zaměstnanců, kteří mohou často přinášet vysokou přidanou hodnotu. Pilotní program je součástí širší vládní Global Skills Strategy (https://www.canada.ca/en/employment-social-development/campaigns/global-skills-strategy.html). Klíčovou výhodou je pak rychlost v rozhodovacím procesu – mnoho perspektivních zaměstnanců může odradit délka čekání na pracovní povolení a stejně tak společnosti potřebují vědět rychle, jestli mohou zahraniční talenty zaměstnat. Pro zahraniční investory může možnost získávat rychle kvalifikované zaměstnance z celého světa zajímavý benefit.

Jak celý proces funguje (https://www.canada.ca/en/employment-social-development/news/2017/06/backgrounder_globaltalentstream.html)? Do projektu se mohou zapojit kanadské společnosti stejně jako subjekty z jiných zemí, jež mají pobočku v Kanadě. Společnosti si nejprve vytipují správného kandidáta (za předpokladu, že jde o zaměstnance, jehož nemohou najít na kanadském pracovním trhu) a poté se obrátí na imigrační úřady a podají příslušné žádosti.  

Kanadské úřady se zavázaly k dodržení dvoutýdenního termínu pro vyřízení žádostí alespoň v 80% případů.  Celý proces není zdarma, společnosti zaplatí 1000 kanadských dolarů (plus poplatek za vízum) za jednu pozici, což je nicméně relativně nízká položka v souvislosti s dalšími náklady při získávání vysoce kvalifikovaných zaměstnanců.