english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kanadský průmyslový superklastr pomáhá hledat inovativní řešení

Už nyní je zjevné, že mezi dopady koronavirové krize bude patřit posílení trendů digitalizace, automatizace a modernizace napříč napříč odvětvími, včetně průmyslové výroby. Iniciativa kanadské vlády, která vytvořila superklastr zaměřený na pokročilou průmyslovou výrobu, se tak nyní ukazuje jako prozíravý krok s velkou perspektivou do budoucna, kdy by se právě superklastry (kromě pokročilé výroby byly vytvořeny čtyři další superklastr v jiných oborech) mohly stát jedním z hnacích motorů hospodářského restartu Kanady a nástrojem hlubší transformace ekonomiky.
 

Cílem superklastru, který spustil svou činnost v roce 2019 a který sdružuje SMEs, velké společnosti i desítky neziskových, výzkumných a vzdělávacích institucí, je pomoci získat Ontariu a Kanadě zpět pozici globálního lídra v pokročilé průmyslové výrobě. Kromě nejlepších kanadských univerzit jsou mezi členy globální hráči typu ABB, Siemens, CISCO, IBM, Intel a výkvět kanadského průmyslu, společnosti jako Linamar, Magna, Magellan, Celestica, Barrick a mnohé další.  

Potenciál a možnosti superklastru se začínají ukazovat právě nyní, v reakci na globální pandemii. Ve spolupráci s kanadskou vládou připravila organizace Ngen - Next Generation Manufacturing Canada (entita zastřešující supercluster) program na projekty zaměřené na inovativní technologie v oblastech, kde se během koronavirové krize ukázal nedostatek zdrojů a technologií (především zdravotnické technologie a vybavení). V prvním kole je uvolněno 50 miliónů dolarů a další finanční prostředky patrně budou následovat.

NGen

České společnosti umí ukázat a nabídnout své inovativní schopnosti a zájem přicházet s novými řešeními. Zjednodušení obchodních styků mezi Kanadou a Evropskou unií, které přineslo podepsání dohody CETA, také českým společnostem otvírá další možnosti v Kanadě. Jaké možnosti tedy mají v NGen? Ačkoliv možnosti získat finanční podporu pro nové projekty v rámci Ngen jsou otevřené pouze pro společnosti zaregistrované (s pobočkou) v Kanadě, příležitostí pro české firmy a instituce zapojit se do projektů je celá řada. České společnosti se díky bezplatnému členství, kdy stačí registrace online, mohou porozhlédnout po nových partnerech a zákaznících (více než 1500 členů), blíže se seznámit s ambiciózními projekty superklastru a tehcnicky či vývojově se spolupodílet se dalším rozvoji nových technologií či na projektech, které členové klastru budou realizovat. Pro bližší informace je možné kontaktovat Generální konzulát ČR v Torontu.

 

 

David Müller, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Torontu