english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Vlajka
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Společnosti z Alberty se chystají na match-making do Prahy

Delegace společností z kanadské provincie Alberta navštíví v rámci své match-makingové mise do Evropy také Prahu, kde budou hledat české partnery.

Pro české společnosti, které mají zájem najít partnery v Kanadě, se nabízí unikátní příležitost v podobě možné účasti na match-makingovém semináři se společnostmi z kanadské provincie Alberta, který proběhne 21. listopadu 2018 v Praze, v Clarion Congress Hotel Praha. Albertská vláda přiveze do Prahy v rámci širší cesty po Evropě (Německo, Velká Británie, Španělsko a ČR) přibližně 15 společností v několika různých perspektivních oborech, jako jsou geoprostorové technologie, zdraví a biotechnologie, enviromentální technologie, ICT a automatizace. Společnosti budou hledat evropské, respektive české partnery pro možnou spolupráci ve výzkumu, vývoji, na nových projektech a vstupech na trh. 

Albertská vláda předpokládá, že společnosti z Alberty budou využívat spolupráce na projektech v rámci mezinárodní sítě IraSME, která je zaměřená na podporu mezinárodní spolupráce mezi malými a středními podniky zaměřenou na výzkum a vývoj a uvádění nových produktů a služeb na trh, ve spolupráci s výzkumnými centry. Na české straně je možné se do projektů IraSME zapojit prostřednictvím programu Aplikace, jehož šestá výzva je aktuálně vypsaná.

V rámci Kanady je Alberta jednou z hospodářsky nejzajímavějších provincií, s počtem obyvatel přesahujícím 4 milióny. Albertská ekonomika, která je s HDP ve výši více než 300 miliard kanadských dolarů třetí největší v Kanadě (a v přepočtu na hlavu druhá nejbohatší), již překonala hlubokou recesi, vyvolanou prudkým poklesem cen ropy. V roce 2017 dosáhl růst HDP téměř 5%, pro rok 2018 se předpokládá růst okolo 3%. I když významnou roli v Albertě historicky hraje těžba surovin, v čele s ropou, a zemědělství, dynamicky se rozvíjí i nové sektory, jak ve výrobě, tak v oblasti služeb, zaměřené na nové technologie (smart agriculture, smart energy, obnovitelné zdroje energie, life sciences, ICT). Albertská vláda má přitom zájem posilovat podporu exportu a jeho diverzifikaci, a to jak teritoriální, tak sektorovou.

V případě zájmu o bližší informace ohledně match-makingového fóra ačastnících se albertských společností je možné kontaktovat agenturu CzechInvest, která fórum zaštiťuje (Zdeněk Havel). V případě zájmu o další informace ohledně provincie Alberta a příležitosti v této provincii je možné kontaktovat Generální konzulát ČR v Torontu či zahraniční kancelář CzechTrade v Calgary.

 

David Müller, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Torontu