english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Protokolární návštěva generálního konsula I. Počucha v provincii Alberta

Ve dnech 26. – 28. listopadu 2019 uskutečnil generální konzul Ivan Počuch, v doprovodu ekonomického diplomata Davida Müllera a generálního honorárního konzula v Albertě/ředitele zahraniční kanceláře CzechTrade v Calgary Jaroslava Jelínka, protokolární návštěvu provincie Alberta. Série schůzek a kulatých stolů rozšířila možnosti další přímé spolupráce s provincií v oblasti vědy a výzkumu, obchodu, kultury, školství a meziuniverzitní spolupráce. Setkání s krajanskými organizacemi potvrdilo jejich zájem a životaschopnost udržovat české kulturní dědictví v západní Kanadě.  
 

První den jednání v Edmontonu, hlavním městě provincie, byl zahájen hospodářským kulatým stolem, zorganizovaným albertským vládním protokolem, za účasti zástupců pěti různých ekonomických resortů a čtyř zástupců ministerstva pro ekonomický rozvoj a obchod. Následně proběhlo jednání s předsedou Sněmovny provincie Alberta Nathanem Cooperem, který vyjádřil své přesvědčení o zájmu albertské vlády orientovat se více na rozvoj zahraničních vztahů.

Schůzka s předsedou Sněmovny provincie Alberta N. Cooperem

Další kulatý stůl byl protokolem zorganizován v rámci oběda, kam byli kromě představitelů českých krajanských organizací pozváni zástupci univerzit (University of Alberta, Concordia University, Wirth Institute University of Alberta) a BioAlberta – Association of Life Sciences Industry. V průběhu jednání byly diskutovány možnosti posílení spolupráce mezi univerzitami, jak v oblasti výměny studentů, tak v oblasti výzkumu a vývoje. Dobrým příkladem je Concordia University, která čerstvě navázala spolupráci s Jihočeskou univerzitou.

Oběd podávaný ředitelkou Protokolu S. Haggarty

Na toto téma pak navázalo jednání s ministrem pro vyšší školství, Demetriosem Nicolaidisem, jemuž generální konzul předal dopis od náměstkyně MŠMT D. Prudíkové náměstkovi ministra R. Skurovi ve věci spolupráce mezi MŠMT ČR a Albertou. Ke spolupráci v rámci výzkumu a univerzit proběhlo i navazující jednání s profesorem University of Alberta a ředitelem Wirth Institute for Austrian and Central European Studies Josephem Patrouchem, jehož se mj. účastnila i česká stipendistka Markéta Jakešová. J. Patrouch vyjádřil zájem posílit český prvek ve středoevropském zaměření institutu. K mezinárodnímu obchodu se diskuse vrátila při jednání s ministrem pro zemědělství a lesnictví, Devinem Dreeshanem, který představil svůj vládní plán přitáhnout nové investory do albertského zemědělství, stejně jako vyjádřil své přesvědčení o nezbytnosti diversifikace exportu. Prezentoval také zájem o biotechnologie, do nichž Alberta investuje značné prostředky. Poslední formální jednání prvního dne proběhlo se zástupci univerzity (University of Alberta), profesorem na Faculty of Enginering, a českým krajanem Petrem Musílkem, a regionálním manažereml Alexanderem Kuznetsovem. Projednány byly možnosti spolupráce s českými univerzitami, jak v návaznosti na projekt ekonomické diplomacie zaměřený na umělou inteligenci v roce 2018, tak v rámci meziuniverzitní spolupráce, stejně jako perspektivy rozvíjení vztahů ve výzkumu a vývoji v soukromém sektoru v rámci programu DELTA TAČR.

Scůzka s poslancem R. Gotfriedem

V průběhu dalšího programu proběhlo delší jednání s prezidentem German Canadian Centre for Research and Innovation Berndem Reuscherem, jež má mj. na starosti implementaci a administraci části programů zaměřených na mezinárodní podporu výzkumu a vývoje, včetně spolupráce s Technologickou agenturou ČR a jejího programu DELTA. Obě strany se shodly na zájmu spolupráci udržet a soustředit se na možnosti posílení. Při následující schůzce se generální konzul sešel s bývalým stínovým ministrem hospodářství a obchodu a poslancem konzervativní strany Richardem Gotfriedem, se kterým diskutoval směřování nové albertské vlády. Poslanec Gotfried nabídl možnost osobní podpory v diskutovaných tématech. Večer se pak generální konzul zúčastnil setkání s krajany organizovanými v krajanských asociacích v Edmontonu (Společnost pro vědu a umění; ČSSK). Ocenil edmontonskou krajanskou komunitu a její aktivity – vzhledem ke své velikosti patří k nejčinorodějším, pod což se podepisují aktivity předposledního předsedy SVU, profesora Pavla Jelena a jeho nástupce, profesora Petra Musílka.

Setkání s krajany v Edmontonu