english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České a slovenské sdružení v Kanadě oslavilo 80. výročí svého vzniku

V prostorách torontského hotelu Novotel se ve dnech 5.7-7.7. konal 68. kongres Českého a slovenského sdružení (ČSSK) v Kanadě. Součástí kongresu byl i slavnostní banket dne 6.7., na kterém si členové ČSSK a přítomní hosté připomenuli 80. výročí založení ČSSK. Na banketu s pozdravným projevem vystoupil i generální konzul ČR v Torontu Ivan Počuch.

 

ČSSK je jedinou celo-kanadskou krajanskou organizací s pobočkami v téměř všech velkých kanadských městech. Jejími zakladateli byli Češi a Slováci, kteří opouštěli Československo v důsledku nacistického útlaku a okupace. Od svého počátku se organizace zabývala politickými otázkami spojenými s bojem proti nacistickému Německu. Velké úsilí bylo zaměřeno na pomoc nové příchozím krajanům při budování nového života ve vzdálené zemi.  Toto prvotní zaměření provázelo pak celou historii organizace, která se profiluje politicky dodnes a zaujímá stanoviska k vnitropolitickému vývoji jak v jejich nové vlasti, tak v původní domovině. ČSSK se významně zapojila do pomoci krajanům i po událostech z února 1948 a srpna 1968.

GK I. Počuch při projevu na kongresu

Generální konzul I. Počuch ve svém projevu vyzdvihnul význam historické kontinuity hlavních směrů aktivit ČSSK a její velký přínos pro obnovení státnosti ČSR a posléze i demokracie a svobody. Ocenil, že i přes zmenšující se členskou základnu si  organizace udržuje pouto s původní vlastí a zajímá se o společenské a politické dění. Součástí banketu bylo předání zvláštních ocenění, tzv. Masarykovy ceny, pro zasloužilé členy a podporovatele ČSSK. Banket vyvrcholil taneční zábavou, která strhla k tanci všechny generace krajanů.

Banket ČSSK předávání cen zasloužilým členům
Ve víru tance