english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 - aktuální podmínky cestování do Kanady a návrat do ČR

Od 1. dubna 2022 se nemusí plně očkovaný cestující prokazovat předvstupním testem. Dále si dovolujeme upozornit na to, že dle požadavků kanadských orgánů musí být od 30. října 2021 každá osoba starší 12 let plně očkována, aby mohla cestovat letecky z Kanady do cizí země, včetně České republiky. Přechodné období pro neočkované cizí státní příslušníky bylo prodlouženo do 31. srpna 2022. Do 31. 8. 2022 se může cizí státní příslušník, vč. občanů ČR, prokázat negativním výsledkem PCR testu, který nesmí být starší než 72 hodin nebo antigenním testem, nejpozději 24 hodin před plánovaným časem odletu.

VSTUP OBČANŮ ČR NA ÚZEMÍ KANADY

Od 7. září 2021 kanadská vláda znovuotevřela své hranice pro všechny plně očkované cestující. Níže naleznete přehled podmínek, které je potřeba pro vstup do Kanady splnit:

  1. Předložit potvrzení o ukončeném očkování, přičemž od poslední dávky uplynulo min. 14 dnů. Potvrzení o ukončeném očkování je potřeba předložit v anglickém nebo francouzském jazyce.
  2. Vakcíny, které jsou v Kanadě uznávány: Pfizer-BioNTech Comirnaty, Moderna Spikevax, AstraZeneca Vaxzevria, Janssen (Johnson & Johnson), Medicago Covifenz a Novavax Nuvaxovid. Akceptuje se i kombinace vakcín.
  3. Od 1. dubna 2022 není třeba před plánovaným odletem do Kanady absolvovat žádný test, pokud je cestující plně očkovaný.  Předvstupní testování se týká pouze cestujících od 5 let, kteří jsou neočkováni či částečně očkováni. Je třeba u těchto cestujících předložit platný výsledek PCR testu absolvovaného ne více než 72 hodin před plánovaným odletem do Kanady, případně platný výsledek antigenního testu, nejpozději 24 hodin před plánovaným časem odletu do Kanady. Dále je akceptován předchozí pozitivní výsledek testu absolvovaného 10 až 180 dnů před odletem do Kanady. 
  4. Nemít příznaky onemocnění.
  5. Vyplnit formulář ArriveCAN (aplikace nebo web).
  6. Disponovat oprávněním pro vstup do Kanady.
  7. V případě, že je cestující náhodně vybrán, absolvovat PCR test po příletu do Kanady.

Náhodně vybraní cestující budou testování po příletu (random arrival testing). Testování probíhá buď přímo na letišti, nebo cestující obdrží testovací balíček a test provedou v cílové destinaci. Během čekání na výsledek testu není třeba se izolovat. Doba čekání na výsledky testu je obvykle 1 až 3 dny.

Neočkovaní cestující s oprávněním vstupu do Kanady (kanadští občané, osoby s trvalým pobytem či osoby se statusem podle Indian Act, budou i nadále testováni při příjezdu a 8. den, dále musí zůstat v karanténě po dobu 14 dnů.

Od 15. 1. 2022 platí zákaz vstupu na území Kanady všem cizincům, vč. českých občanů, bez ukončeného očkování.

 

OČKOVANÉ OSOBY

Plně očkované osoby vč. občanů ČR mohou vstoupit do Kanady za předpokladů uvedených v bodě 1.

 

TESTOVANÉ OSOBY

Od 1. dubna 2022 není třeba, aby plně očkovaný cestující absolvoval předvstupní testování. Předvstupní testování se týká pouze cestujících starších 5 let, kteří nejsou plně očkovaní.  Na letišti před nástupem letadla s cílovou destinací Kanada je nutné předložit platný výsledek PCR testu absolvovaného ne více než 72 hodin před plánovaným odletem do Kanady, nebo platný výsledek antigenního testu absolvovaného ne více než 24 hodin před plánovaným odletem. Alternativou je i předchozí pozitivní výsledek testu absolvovaného 10 až 180 dnů před odletem do Kanady.

 

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

V případě prodělaného onemocnění COVID-19 se cestující musí prokázat min. 2 dávkami akceptovaného očkování. V případě, že cestující má pouze 1 dávku (kromě vakcíny Janssen), není považován za plně očkovaného jedince.

Po prodělaném onemocnění COVID-19 a v případě bezpříznakovosti, je možné se prokázat pozitivním absolvovaným testem, který musí být proveden mezi 10 až 180 dny před odletem do Kanady. Pokud bude Váš pozitivní test akceptován,  není třeba se podrobit vstupnímu testu 8. den po příletu do Kanady.

 

DĚTI

Pokud se cestující kvalifikuje jako plně očkovaný, jeho neočkované nebo částečně očkované děti musí při vstupu do Kanady splňovat specifické požadavky. Děti nad 5 let musí absolvovat předvstupní PCR nebo antigenní test do Kanady. Děti do 5 let jsou vyňati z předvstupního testování..

 

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Od 21. listopadu 2020 je povinností pro cestující si před odletem do Kanady stáhnout a vyplnit on-line aplikaci ArriveCan.

 

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Konkrétní restriktivní opatření se liší napříč Kanadou, neboť důležitou roli hrají rozhodnutí jednotlivých provinčních vlád.

Veškeré oficiální informace související s šířením onemocnění COVID-19 v Kanadě naleznete na webové stránce Úřadu pro veřejné zdraví (Public Health Canada).

Letecké společnosti stále provozují lety mezi Evropou a Kanadou. Všechna kanadská letiště mohou od 28. 2. 2022 přijímat mezinárodní lety.

 

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Od 19. března 2020 je nařízeno všem leteckým společnostem (jak v případě mezinárodních, tak vnitrostátních letů) vyloučit z přepravy všechny cestující, včetně kanadských občanů, se symptomy koronavirového onemocnění. Pro osoby cestující letecky do Kanady je povinné nosit ochranné roušky, a to i při pohybu v tranzitním prostoru.

 

TRANZIT

Kanada umožnuje tranzit přes své území všem cestujícím, tedy i českým občanům, kteří mají platnou palubní vstupenku do cílové destinace.

Českým občanům, kteří buď přilétají do Kanady, či budou využívat k tranzitu kanadské mezinárodní letiště, připomínáme povinnost mít kromě platné palubní vstupenky i platnou elektronickou registraci:  Electronic Travel Authorization (eTA).

Při tranzitu se na cestující nevztahuje příjezdové  testování PCR nebo antigenním testem, protože cestující neopouští tranzitní prostor. Detailní podmínky tranzitu najdete zde.

Pozn. Specifický režim platí na hranici Kanady s USA.  Více o podmínkách vstupu z Kanady do USA najdete zde.

 

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Veškeré oficiální informace související s šířením onemocnění COVID-19 v Kanadě naleznete na webové stránce Úřadu pro veřejné zdraví.

Zde najdete odkazy na testovací místa v Kanadě dle jednotlivých provincií.

V případě potřeby se obraťte na Zastupitelský úřad v Ottawě nebo na Generální konzulát ČR v Torontu.

 

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Aktuální podmínky návratu do ČR najdete na tomto odkaze: Přehled podmínek návratu do České republiky.  

Cizí státní příslušníci, vč. občanů ČR, kteří nejsou plně očkovaní a nemají trvalý pobyt v Kanadě, budou moci opustit Kanadu  do 31. srpna 2022. Musí předložit doklad o negativním výsledku PCR nebo antigenním testu v době nástupu na palubu. Po 31. 8. 2022 je povinnost být plně očkován, bez očkování cestující nebudou moci nastoupit do letadla z Kanady do ČR.