english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19: Aktuální podmínky pro vstup českých občanů do Kanady

Nabízíme vám informace o aktuálních podmínkách pro cestování českých občanů do Kanady a platných omezeních přijatých kanadskou vládou v souvislosti s opatřeními proti šíření COVID-19.

1. VSTUP OBČANŮ ČR NA ÚZEMÍ KANADY A JEJICH TRANZIT PŘES KANADU

Od 7. září 2021 kanadská vláda znovuotevřela své hranice pro všechny plně očkované cestující. Níže naleznete přehled podmínek, které je potřeba pro vstup do Kanady splnit:

  1. Předložit potvrzení o ukončeném očkování, přičemž od poslední dávky uplynulo min. 14 dnů. Potvrzení o ukončeném očkování je potřeba předložit v anglickém nebo francouzském jazyce.
  2. Vakcíny, které jsou v Kanadě uznávány jsou Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca/COVISHIELD a Janssen (Johnson & Johnson). Akceptuje se i kombinace vakcín.
  3. Předložit platný výsledek PCR testu absolvovaného ne více než 72 hodin před plánovaným odletem do Kanady, případně předchozí pozitivní výsledek testu absolvovaného 14 až 180 dnů před odletem do Kanady.
  4. Nemít příznaky onemocnění.
  5. Vyplnit formulář ArriveCAN (aplikace nebo web).
  6. Disponovat oprávněním pro vstup do Kanady.
  7. V případě, že je cestující náhodně vybrán, absolvovat PCR test po příjezdu do Kanady.

S ohledem na přítomnost nové variace omicron a zamezení jejímu dalšímu šíření kanadská vláda přistoupila od 1. 12. 2021 ke zpřísnění opatření vstupu do Kanady.

Kanadská vláda rozšiřuje seznam zemí se zákazem vstupu do země. S účinností od 1.12. nebude cizím státním příslušníkům, kteří byli v některé z těchto 10 zemí během předchozích 14 dnů, povolen vstup do Kanady: Botswana, Egypt, Eswatini, Lesotho, Malawi, Mozambique, Namíbie, Nigérie, JAR a Zimbabwe.

Od 1.12. dále vstupuje v platnost, že všichni plně očkovaní cestující, kteří přilétají letecky z jiných zemí než ze Spojených států, se musí podrobit příjezdovému testování na COVID-19. Dokud nebudou známy výsledky testu, cestující musí být v karanténě.

Neočkovaní cestující s oprávněním vstupu do Kanady budou i nadále testováni při příjezdu a podruhé 8. den po příjezdu, dále musí zůstat v karanténě po dobu 14 dnů. Ti, kteří přilétají do Kanady letecky a nejsou očkovaní, budou od 1. 12. muset zůstat v určeném karanténním zařízení nebo na jiném vhodném místě, zatímco budou čekat na výsledek svého testu po příletu.

Kanadští občané, osoby s trvalým pobytem a osoby se statusem podle Indian Act, kteří byli v některé z výše uvedených zemí v předchozích 14 dnech, budou podléhat rozšířenému předvstupnímu a příjezdovému testování, screeningu a karanténním opatřením. Těmto opatřením se budou muset podrobit jak plně očkovaní cestující, tak i ti, co byli v minulosti pozitivně testování na COVID-19.

Nadále platí zákaz vstupu na území Kanady všem cizincům, tedy i českým občanům bez ukončeného očkování. Existuje řada výjimek, mezi které patří např. nejbližší rodinní příslušníci občanů Kanady, dočasní sezónní pracovníci či mezinárodní studenti. Více informací k výjimkám z pravidel pro vstup do Kanady najdete na webových stránkách:  https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/coronavirus-covid19/travel-restrictions-exemptions.html

Pro bližší informace doporučujeme kontaktovat přímo úřad Immigration Refugee Citizenship Canada na e-mailové adrese:  IRCC.COVID-TravelExemptions-Exemptionsdevoyage-COVID.IRCC@cic.gc.ca.

Od 21. listopadu 2020 je povinností pro cestující si před odletem do Kanady stáhnout a vyplnit on-line aplikaci ArriveCan:

https://www.canada.ca/en/public-health/services/diseases/coronavirus-disease-covid-19/arrivecan.html

Od 7. ledna 2021 platí pro všechny  cestující do Kanady starší 4 let povinnost podstoupit před cestou PCR test a předložit negativní výsledek testu letecké společnosti před nástupem na let do Kanady. PCR test je nutné podstoupit maximálně 72 hodin před plánovaným odletem do Kanady.

Cestující bez ukončeného očkování, kteří vstoupí na území Kanady, musí absolvovat čtrnáctidenní karanténu

Od 19. března 2020 je nařízeno všem leteckým společnostem (jak v případě mezinárodních, tak vnitrostátních letů) vyloučit z přepravy všechny cestující, včetně kanadských občanů, se symptomy koronavirového onemocnění. Pro osoby cestující letecky do Kanady je povinné nosit ochranné roušky, a to i při pohybu v tranzitním prostoru.

Kanada umožnuje tranzit přes své území všem cestujícím, tedy i českým občanům, kteří mají platnou palubní vstupenku do cílové destinace.

Českým občanům, kteří buď přilétají do Kanady, či budou využívat k tranzitu kanadská mezinárodní letiště, připomínáme povinnost mít kromě platné palubní vstupenky i platnou elektronickou registraci:  Electronic Travel Authorization (eTA).

Pozn. Specifický režim platí na hranici Kanady s USA, která byla od 21. března 2020 uzavřena pro zbytný pohyb (tj. turistika, rekreace, návštěvy apod.), tzn. vyjma aktivit souvisejících například se zajištěním dodávek potravin a paliv a poskytováním zdravotní péče.  Od 9. srpna 2021 mohou plně očkovaní občané USA a osoby s trvalým pobytem v USA (rovněž tak děti ve věku do 12 let cestující v doprovodu plně očkovaných dospělých občanů či rezidentů USA) cestovat do Kanady. Po vstupu do země nebudou také muset absolvovat čtrnáctidenní karanténu. Předpokladem je očkování látkami schválenými k užití v Kanadě (tj. Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Janssen / Johnson & Johnson), s tím, že od podání 2. dávky musí uplynout nejméně 14 dní. Před vstupem do země budou muset všichni cestující podstoupit molekulární test, po příjezdu do země pouze v případě, že budou náhodně vybráni. USA otevřely své hranice 8. 11. 2021 pro plně očkované cestující.  V případě letecké dopravy cestující musí kromě dokladu o očkování předložit i negativní test na COVID-19. Těm, kteří nebyli očkováni proti COVID-19 nebo jsou částečně očkováni, vstup do USA nebude umožněn.

 

2. DOPRAVA

Letecké společnosti stále provozují lety mezi Evropou a Kanadou. Od 9. srpna 2021 se rozšířil počet letišť, která můžou přijímat mezinárodní lety, z původních 4 (Montreal-Trudeau International Airport, Toronto Pearson International Airport, Calgary International Airport a Vancouver International Airport) na 9 (Quebec City Jean Lesage International Airport, Ottawa Macdonald-Cartier International Airport, Winnipeg James Armstrong Richardson International Airport, Edmonton International Airport a Halifax Stanfield International Airport).  

 

3. OPATŘENÍ

Konkrétní restriktivní opatření se liší napříč Kanadou, neboť důležitou roli hrají rozhodnutí jednotlivých provinčních vlád. Na federální úrovni došlo k uzavření vnější hranice pro cizince (s řadou výjimek). Mezi výjimky již aktuálně patří všichni cestující s ukončeným očkováním.

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Veškeré oficiální informace související s šířením onemocnění COVID-19 v Kanadě naleznete na webové stránce Úřadu pro veřejné zdraví.

Zde najdete odkazy na testovací místa v Kanadě dle jednotlivých provincií.

V případě potřeby se obraťte na Zastupitelský úřad v Ottawě nebo na Generální konzulát ČR v Torontu.

 

5. NÁVRAT DO ČR

Kanada je od 12. července 2021 zařazena dle kategorie rizikovosti na základě Seznamu zemí vydávaného Ministerstvem zdravotnictví ČR do kategorie země s nízkým výskytem onemocnění (zelená země).