english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19: Aktuální podmínky pro vstup do Kanady


Níže informujeme v pěti bodech  o podmínkách vstupu do Kanady v době zvláštních opatření proti šíření Covid-19.

V návaznosti na rozhodnutí vlády ze dne 22. 4. 2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR informujeme o podmínkách vstupu do Kanady v návaznosti na již přijatá opatření kanadské vlády proti šíření Covid-19: 


1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html

a Ministerstva vnitra ČR:

https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Od 18. března 2020 je v platnosti zákaz vstupu na území Kanady všem cizincům. Existují četné výjimky, mezi které patří cizinci s trvalým pobytem v Kanadě, dále např. nejbližší rodinní příslušníci občanů a rezidentů Kanady, dočasní sezónní pracovníci či mezinárodní studenti. Více informací k výjimkám k pravidlům pro vstup do Kanady najdete na webových stránkách https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/coronavirus-covid19/travel-restrictions-exemptions.html

Specifický režim platí na hranici Kanady s USA, která byla k 21. 3. uzavřena pro zbytný pohyb (tj. turistika, rekreace, návštěvy apod.), tzv. vyjma obchodu či zásobování. Současné hraniční omezení je platné do 21. 5. 2020. V návaznosti na tato opatření pozastavuje letecká společnost Air Canada od 26. 4. 2020 své lety do USA. S obnovením pravidelného leteckého spojení mezi Kanadou a USA pak letecké společnosti počítají od 22. 5. 2020, resp. po zohlednění dalšího vývoje.

Od 19. 3. 2020 je nařízeno všem leteckým společnostem (platí jak pro mezinárodní, tak i vnitrostátní lety) vyloučit z přepravy všechny cestující vč. kanadských občanů se symptomy koronavirového onemocnění. Pro osoby cestující letecky do Kanady je povinné nosit ochranné roušky vč. při pohybu v tranzitním prostoru, před zahájením i po skončení letu. 

Ten, kdo je vpuštěn do Kanady, musí automaticky nastoupit 14denní domácí izolaci.

Připomínáme povinnost platné elektronické rezervace, a to nejen pro české občany přijíždějící do Kanady, ale i pro ty, kteří budou pouze využívat kanadská mezinárodní letiště k tranzitu, více na Electronic Travel Authorization (eTA) Tranzitující občané pak musí platné palubní vstupenky do své cílové destinace.

Doporučujeme před cestou do Kanady registraci v systému DROZD.


3. DOPRAVA:
Letecké společnosti stále provozují lety mezi Kanadou a Evropou, i když v omezené míře. Pro mezinárodní lety jsou vyčleněna pouze čtyři mezinárodní letiště: v Calgary, Montrealu, Vancouveru a Torontu. Letecké společnosti  frekvenci svých spojení a počet destinací v Evropě výrazně omezily. Aktuální dostupnost letů doporučujeme ověřit přímo u letecké společnosti. 

V případě, že doletíte při návratu z Kanady zpět do Evropy pouze do sousedního Německa, nebo Rakouska (např. Frankfurt n/M, Vídeň), mohou Vás příbuzní z ČR vyzvednout na letišti autem. KLM obnovilo od 3.5.2020 lety mezi Amsterdamem a Prahou. Od 18.5.2020 ČSA znovu létá do Paříže, Frankfurtu a Amsterdamu. 

Stav k 18. květnu 2020: lze zakoupit letenky mezi Evropou a Kanadou například u těchto leteckých společností: KLM, Air Canada, Air France, více zde. Některé aerolinie snížily kapacitu až o 90 %  po dobu nejméně dvou měsíců. Některé zastavily spojení mezi Kanadou a Evropou zcela. Všechna opatření podléhají změnám podle vývoje situace.

V případě nutnosti nás kontaktujte v pracovní době na +1 416-972-1476 a na nouzových linkách 1 647-282-8119 nebo 1 647-406-9221.

 
4. OPATŘENÍ:

Konkrétní restriktivní opatření se liší napříč Kanadou, neboť důležitou roli hrají rozhodnutí jednotlivých provinčních vlád. Na federální úrovni došlo k uzavření vnější hranice pro cizince (s řadou výjimek), uzavření hranice s USA pro nezbytný pohyb a došlo k zavedení povinné 14denní domácí izolace při návratu do země ze zahraničí. Povinná 14denní karanténa je nařízena i všem občanům, kteří vykazují symptomy virového onemocnění.

Uzavřeny byly všechny typy škol, většina obchodů a služeb, zrušeny byly veřejné, kulturní a sportovní akce. Od poloviny května se opatření v různých provinciích různě modifikují. O situaci v Kanadě více zde na stránkách Government of Canada a viz níže.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Veškeré vládní informace související s Covid-19 v Kanadě najdete na webové stránce Úřadu pro veřejné zdraví: https://www.canada.ca/en/public-health/services/diseases/2019-novel-coronavirus-infection.html