english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Media events company
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstci Tlapa a Stašek na regionální poradě v Torontu

Vztahy s USA, Kanadou a Latinskou Amerikou tvoří tradiční součást české zahraniční politiky. Přestože hlavní těžiště vztahů zůstává v oblasti ekonomické a obchodní spolupráce, diskutována byla i bezpečnostně-politická témata, rozvojová a humanitární spolupráce, prosazování dobrého jména ČR v zahraničí a spolupráce EU s partnery na americkém kontinentu.
 

Vedoucí zastupitelských úřadů ČR na americkém kontinentě se o víkendu 21. – 22. ledna 2018 setkali v kanadském Torontu, aby probrali směřování české zahraniční politiky vůči USA, Kanadě a zemím Latinské Ameriky.

Z hlediska obchodu mimo EU jsou pro ČR největší vývozní destinací Spojené státy americké. Vývoz do Latinské Ameriky dnes tvoří zhruba jedno procento celkového objemu zahraničního obchodu ČR. Skutečný obrat je však vzhledem k reexportním operacím podstatně vyšší, než jak vykazují české statistiky. „Na americkém kontinentě se v loňském roce uskutečnilo 52 projektů na podporu ekonomické diplomacie. Pro letošek počítáme s 36 projekty v celkové hodnotě 11,5 milionu korun,“ říká náměstek Tlapa o podpoře exportu v regionu. „Zaměřme se na příležitosti, které se českému byznysu otvírají po podpisu dohody o volném obchodu EU s Kanadou. Též se blíží uzavření dohody s Mercosurem, které předpokládám ještě v letošním roce. To bude zajímavým impulsem pro české firmy v zemích Latinské Ameriky,“ doplňuje k aktuálním otázkám mezinárodního obchodu a exportnímu potenciálu.

V Latinské Americe zůstává významná podpora v oblasti školství. K dnešnímu dni studuje v ČR zhruba 30 vládních stipendistů ze Střední a Jižní Ameriky. Na akademický rok 2018/2019 nabízíme uchazečům dalších 11 vládních stipendií ke studiu na vysokých školách. V rámci rozvojové spolupráce ČR tradičně realizuje v zemích Latinské Ameriky řadu malých lokálních projektů, které jsou zaměřeny zejména na pomoc venkovským oblastem. Řadě zemí poskytujeme v případě přírodních katastrof humanitární pomoc.

„Rok 2017 byl pro českou diplomatickou službu skutečně průlomový. Se Zákonem o zahraniční službě zmizelo vakuum, ve kterém se některé aspekty naší práce nacházely. Poprvé v historii tak budou mít například zaměstnanci vyslaní do zahraničí zdravotní pojištění,“ komentuje státní tajemník Stašek loňský úspěch a dodává: „Letos bychom se rádi zaměřili na zefektivnění a optimalizaci systému podpory vnějších ekonomických vztahů.“  

Česká republika má v americkém regionu osm rezidentních velvyslanectví: v Argentině, Brazílii, Chile, Kanadě, Kolumbii, na Kubě, v Peru, Mexiku a USA. Diplomatickou síť doplňují generální konzuláty v Chicagu, Los Angeles, New Yorku, Sao Paolu, Torontu, a zhruba 40 honorárních konzulátů napříč kontinentem.

 

Účastníci porady v Torontu

Účastníci regionální porady

 

 

Martin Bulánek, tajemník náměstka pro řízení sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce