english  česky 

rozšířené vyhledávání
delegace_senatu_pcr
Foto: Legislative Assembly of Ontario
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva delegace Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu ČR

Ve dnech 26. – 30. května 2014 se uskutečnila návštěva delegace Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu České republiky pod vedením 1. místopředsedkyně Senátu PČR Aleny Gajdůškové v Kanadě.

Delegaci tvořili senátoři Jaromír Strnad, Karel Korytář a Jan Veleba, v průběhu ottawské části ji doprovázel náměstek ministra zahraničních věcí ČR pro mimoevropské země a ekonomickou diplomacii Martin Tlapa.

Cesta delegace byla první parlamentní návštěvou po zrušení vízové povinnosti v listopadu 2013. Základním širším cílem české strany bylo zejména ověřit možnosti rozvoje bilaterálních vztahů, a to především v souvislosti s nadcházejícím ukončením jednání o Komplexní ekonomické a obchodní dohodě mezi EU a Kanadou (CETA).

Delegace v průběhu návštěvy absolvovala řadu přijetí a jednání – v Ottawě byla mj. přijata předsedou Senátu Noelem A. Kinsellou, jednala s partnerskými výbory v Senátu, v Montrealu jednala s bývalým premiérem Quebeku a hlavním vyjednavačem CETA  Pierrem M. Johnsonem. V Torontu proběhla série setkání se zástupci ontarijských ministerstev zemědělství a potravin,dopravy a delegace se seznámila s činností Ontario Centres of Excelence, jednala o akademické spolupráci na Torontské univerzitě a uskutečnila pracovní snídani s místopředsedou Ontarijské obchodní komory Joshem Hjartarsonem.

Místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková otevřela téma uzavření smlouvy o vědecko-technické spolupráci, která by umožnila financování společných vědeckých projektů.

Předseda Senátu N. A. Kinsella navrhl spolupráci obou zemí v oblasti rozvojové potravinové pomoci. Ontario Centres of Excelence nabídla možnost užšího kontaktu pro oblast řešení inovací a komercionalizace výzkumu.

Většina kanadských partnerů upozorňovala na potenciál, který Kanada dává možností vstupu i na trh USA. Představitel obchodní komory informoval o připravovaných velkých investicích vlády do rozvoje infrastruktury, které mohou být příležitostí i pro české firmy.