english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny navštívil provincii Alberta

Ve dnech 1.6.-3.6. 2017 navštívil Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR vedený místopředsedou  Sněmovny Janem Bartoškem dvě nejvýznamnější  města provincie Alberta, správní středisko Edmonton a centrum ropného průmyslu provincie Calgary. Cesta byla zaměřena především na otázky rozpočtových procesů na úrovni provincie a města Calgary, měla však přesah i do dalších politických a ekonomických témat a výrazně podpořila úsilí GK Toronto o rozvoj intenzivnějšího politického dialogu a ekonomické spolupráce na úrovni provincií. Delegace se v obou městech setkala s českou krajanskou komunitou.  Delegaci po dobu jejího pobytu doprovázel generální konzul Ivan Počuch a honorární generální konzul v Calgary Jerry Jelinek.
 

Delegace vedená místopředsedou Sněmovny J. Bartoškem se dále skládala z místopředsedů rozpočtového výboru J. Klašky a K. Fiedlera a jeho členů F. Laudáta a K. Raise. V delegaci byla i viceprezidentka Hospodářské komory I. Bartoňová Pálková a obchodní ředitel České televize H. Chudárek. V Edmontonu byla delegace přijata předsedou Výboru pro veřejné rozpočty S. Cyrem, jeho zástupcem L. Dachem a pracovníky podpůrných částí parlamentu Alberty. V průběhu konzultací byly z kanadské strany detailně vysvětleny kontext a průběh rozpočtového procesu a role parlamentu a výboru pro veřejné rozpočty.

Prohlídka parlamentu Alberty

Delegace byla přijata i spíkrem parlamentu provincie Alberta R. Wannerem. Diskuse se stočila na možnosti posilování kanadsko-české spolupráce a obecnější otázky aktuálního vývoje spojenými s tlaky na omezování demokracie v Evropě a vývoj v USA po nástupu prezidenta Trumpa. Na závěr pobytu v Edmontonu se delegace setkala s představiteli krajanských spolků ČSSK a Společnosti pro vědu a umění v Bistru Praha. Obchodní ředitel ČT H. Chudárek předal krajanům velký počet DVD s českými filmy a pohádkami.

Setkání s krajany Calgary

V Calgary jednala delegace na radnici s J. Kwongem (finanční ředitel úřadu pro korporátní rozpočet) a S. Deederlym, hlavním politickým poradcem starosty (byl mimo Calgary). Představitelé města v detailní prezentaci osvětlili tvorbu zdrojů rozpočtu a základy víceletého rozpočtového plánování. I v Calgary proběhlo srdečné a družné setkání s krajany sdruženými v ČSSK a Czech Business Association of Canada. V poslední den pobytu navštívila delegace národní park Banff ve Skalistých horách.  

Prohlídka národního parku Banff