english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní koncert k uctění 30. výročí obnovení svobody a demokracie v ČR

K připomínce událostí z listopadu roku 1989, které vedly k pádu totalitního komunistického režimu a obnovení svobody a demokracie, připravil Generální konzulát Toronto dva koncerty. Slavnostní galakoncert pojmenovaný Freedom Reborn inicioval a zajišťoval GK Toronto ve spolupráci se zastupitelskými úřady Polska, Maďarska a Slovenska v Torontu a Ottawě. Akce se zúčastnil a úvodní slovo přednesl premiér provincie Ontario Doug Ford.

Slavnostní galakoncert nazvaný „Freedom Reborn“ se konal v kostele St. Andrew v centru Toronta dne 27.10. 2019. Koncertu předcházela dlouhodobá spolupráce a koordinace jmenovaných zastupitelských úřadů včetně náležité propagace a inzerce nejenom samotného koncertu, ale i událostí konce roku 1989, ke kterým se koncert vázal. Šéfredaktor časopisu The Whole Note Magazine napsal úvodník v říjnovém vydání tohoto měsíčníku, kde zasadil události roku 1989 ve středoevrsopském regionu do širšího evropského kontextu.

Premiér Doug Ford

Koncertu se zúčastnil premiér provincie Ontario D. Ford, který přednesl i úvodní projev, následován vystoupeními generálních konzulů ČR, Maďarska, Polska a velvyslance Slovenska. Vynikající uměleckou úroveň programu zajistil jak kvalitní filharmonický orchestr Toronto Sinfonieta Orchestra pod vedením Matthewa Jaskiewicze, dva smíšené pěvecké sbory, Novi Singers a Scola Cantorum, tak také řada sólistů pocházejících anebo majících kořeny v zemích Visegrádské čtyřky. ČR zastupovalo jednak Dvořákovo klavírní kvarteto, které zahrálo pro tuto příležitost speciálně komponovanou skladbu soudobého českého autora M. Hyblera „For Democracy“, tak místní rodák, basbarytonista John Holland, který skvěle zazpíval árii Vodníka z Dvořákovy Rusalky. Koncertem se prolínala výlučně pouze díla autorů pořádajících zemí, ať již to byl Dvořák, Smetana, Koželuh, Chopin, Moniuszko, Liszt, Kodály, Kurpiňski, Martinček, Dusík nebo Zelienka. 

Generální konzul I. Počuch otevírá koncert Freedom Reborn

Koncert Freedom Reborn se potkal s velmi příznivou okamžitou odezvou zcela zaplněného kostela, s kapacitou 1100 lidí. Pozitivní atmosféra se přenesla i na následnou recepci, kde měli pozvaní hosté možnost se setkat s vystupujícími umělci a organizátory koncertu.

Plný sál kostela Saint Andrew Church

 

Recepci oživilo společné krájení dortu vedoucími pořádajících ZÚ, který nesl logo koncertu „Freedom Reborn“.

Krájení dortu s logem koncertu