english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zemlinského kvarteto a Slávka Vernerová Pěchočová koncertovaly k výročím roku 2018

Další akcí k připomínce významných výročí roku 2018 v Torontu byl slavnostní koncert Zemlinského kvarteta a klavírní sólistky Slávky Vernerové Pěchočové v českém kostele sv. Václava. Koncert inicioval a organizoval neúnavný propagátor české hudby a umění MUDr. Miloš Krajný, který žije již desetiletí v Torontu. Koncert proběhl pod patronací a za významné finanční podpory GK Toronto. Akce tak vhodně navázala na hlavní projekt veřejné diplomacie GK Toronto, kterou byl květnový slavnostní koncert Pražského smíšeného sboru.
 

Zemlinského kvarteto patří ke špičce českých smyčcových kvartet. Bylo založeno v r. 1994 a je pojmenováno po rakouském skladateli a dirigentovi Alexandrovi Zemlinskému (1871-1942), který působil mj. i 16 let v Praze a významně se zasloužil o rozvoj české, německé a židovské kultury. Kvarteto získalo řadu mezinárodních ocenění a pravidelně koncertuje v zahraničí. Asi jako jediné těleso v historii české klasické hudby odehrálo Zemlinského kvarteto při nedávném koncertu v Kitcheneru kompletní sadu kvartet A. Dvořáka. Na tvorbu A. Dvořáka byl zaměřen i koncert k 100. výročí. V rámci koncertu vystoupila v druhé části s kvartetem i známá česká klavírní sólistka Slávka Vernerová Pěchočová (A. Dvořák – klavírní kvintet A major).

Zemlinského kvarteto se Slávkou Vernerovou Pěchočovou

Koncert měl vysokou uměleckou úroveň a umělcům tleskal zaplněný sál kostela sv. Václava. V úvodu koncertu vystoupil generální konzul I. Počuch s projevem k odkazu 28. října a předseda Sokolu Toronto R. Tmej. Součástí vydařeného večera byla i možnost volné diskuse s umělci při večeři po skončení koncertu. Krajané v Torontu za podpory GK Toronto tak velmi důstojně oslavili nejvýznamnější výročí letošního roku.  

Generální konzul Ivan Počuch s manželkou a představiteli Sokola Kanada