česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení ministra Schwarzenberga k událostem v Libyi dne 29.8.2011

(Archivní článek, platnost skončena 10.09.2012.)

Pád režimu Muammara Kaddáfího otevírá novou etapu historie svobodné Libye, která je z mnoha hledisek velmi důležitá pro klidný vývoj a bezpečnost celé oblasti. Česká republika byla mezi prvními zeměmi, které navázaly kontakty s Národní přechodnou radou Libye.

To se potvrdilo během mé návštěvy Benghází dne 29.6.2011, kdy jsem Národní přechodnou radu uznal jako důvěryhodného představitele libyjského lidu. Další vývoj situace potvrdil rostoucí váhu Národní přechodné rady do té míry, že se reálně stala jediným legitimním politickým představitelem libyjského lidu. Česká republika je pevně odhodlána rozvíjet spolupráci s novou dočasnou vládou a ostatními představiteli země, kteří zemi povedou v přechodném období do svobodných voleb.

Před Národní přechodnou radou a dočasnou vládou leží obrovské úkoly. Musí zajistit klid a bezpečí na celém území Libye, zabránit mstě a rabování, zahájit všenárodní politický dialog, který povede k nutným politickým i ekonomickým reformám, ustavení vlády práva a respektu k lidským právům a základním svobodám. Česká republika, která již strádající Libyi pomohla, je odhodlána na základě potřeb libyjské strany v této pomoci pokračovat. V první řadě jsme připraveni poskytnout rychlou humanitární pomoc. Rovněž se chceme podílet na poválečné obnově Libye jak bilaterálně, tak v rámci EU, OSN, NATO atd. Nabízíme zejména naši neopakovatelnou zkušenost s přechodem k demokratickému systému vládnutí.

Česká republika lituje smrti velkého počtu civilních osob a vyjadřuje svoji hlubokou soustrast rodinám obětí.