česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Tunis
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěšně ukončena implementace malého lokálního projektu rozvojové pomoci ČR v Sejnene

“Ženy a jejich prostor, pilotní projekt dynamického rozvoje lokality v Sejnene” je název projektu české rozvojové pomoci, který  probíhal v Sejnene v letech 2017 -2018. Financování projektu je nyní ukončeno a projekt je úspěšně implementován, jeho výsledky jsou i nadále udržitelné a přispěly k růstu dynamiky rozvoje regionu.  
 

Zájmové ekonomické sdružení žen hrnčířek ze Sejnene se přihlásilo do programu české rozvojové pomoci “Česká republika pomáhá” a v letech 2017 a 2018 získalo, na základě účasti v soutěži z programu české rozvojové pomoci, dotaci.

Berberky u svého eko-domu

Berberky u svého eko-domu

Oblast Sejnene, severní přímořská část Tuniska je konfrontována s vysokou nezaměstnaností, chudobou a nadprůměrnou negramotností. Hrnčířství zde patří k tradičnímu řemeslu, předávanému z generace na generaci, hrnčířky ze Sejnene jsou berberského původu, což se odráží na založení společnosti, která je převážně matriarchální. Obsahem projektu byla stavba dvou eko-domů, které slouží ke zvýšení efektivnosti podnikání v oblasti tradičního hrnčířství, založeného na ručním zpracování jílu a postupném sušení keramiky v domácích píckách, jako zátop slouží sušený trus domácích zvířat, který má požadovanou dlouhotrvající  výhřevnost. Dvě ekologické stavby, realizované z programu české rozvojové pomoci, vytvořily v kraji nepřehlédnutou siluetu, větší ze staveb slouží ke shromažďování a školení hrnčířek, menší je výstavním sálem k prezentaci keramiky, která si nachází svoje obdivovatele a zákazníky i v zámoří. Ve druhém roce realizace projektu byly domy doplněny o dětské hřiště, které poskytuje zábavu dětem v době, kdy se hrnčířky školí v uměleckém designu nebo společně pracují na zakázce. 

Český velvyslanec Jan Vyčítal s koordinátorkou sdružení Zayneb a urbanistou Hemdim

Český velvyslanec Jan Vyčítal s koordinátorkou sdružení Zayneb a urbanistou Hemdim

Dne 21. září provedl vedoucí zastupitelského úřadu České republiky postmonitoring, zaměřený na udržitelnost výsledků malého lokálního projektu financovaného z prostředků české rozvojové pomoci. Inspekce na místě prokázala, že výstupy projektu slouží svému účelu, dětské atrakce (houpačky a skákací trampolína) jsou využívány dětmi hrnčířek. Realizace projektu české rozvojové pomoci výraznou měrou přispěla k animaci místa, které se stalo symbolem sejnenského hrnčířství, které bylo zapsáno v roce 2018 jako první tuniský příspěvek na seznam světového nehmotného dědictví UNESCO. Výstavba eko-domů současně vytvořila zárodek budoucí umělecké vesnice, která je v plánech tuniské administrativy  a současně  položila základy k eko-turitice v oblasti a má ambici stát se  výchozím bodem pro cyklo nebo pěší cíle k nedalekému pobřeží, kde je vyhledávaným turistickým cílem pláž Cap Serrat. Český zastupitelský úřad je čestným přítelem sdružení hrnčířek SEJNENIA.    

Zpracoval:  Ing.Pavel Černý, CSc.