česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje do českých zemí

V roce 2013 se konaly oslavy 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje do českých zemí. S oslavami tohoto významného výročí je spojena celá řada kulturních akcí a dalších aktivit jako vědecké konference, výstavy, soutěže škol apod., jež probíhaly po celý r. 2013.

Letos probíhají oslavy 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje, jejichž mise znamenala mimořádný duchovní impuls pro české země i pro celý region a vedla mj. i k vytvoření písma, které geniálně odrazilo podobu tehdejšího mluveného jazyka na našem území.

Den slovanských věrověstů je připomínán každoročně dne 5. července a je spojen s oslavami ve Velehradě a Mikulčicích. Letošní výročí má však výjimečný charakter. Po celý rok probíhají početné kulturní akce a další aktivity jako vědecké konference, výstavy, soutěže škol apod., a to za podpory všech nejvýznamnějších veřejných institucí.

Hlavním místem letošních oslav pravoslaví byly Mikulčice (24. – 26. 5.), kde za účasti patriarchy Bartoloměje, kardinála Vlka a arcibiskupa Graubnera, a za přítomnosti zástupců Parlamentu, vlády a samosprávy proběhla slavnostní bohoslužba. Kulturní program měl v plánu mj. uvedení oratoria o Cyrilu a Metoději (Lubomíra Horňáka ze skupiny Elán), výstavu ikon či tematickou konferenci na Masarykově univerzitě v Brně. V podrobnostech viz www.mikulcice.pravoslavi.cz.

Program oslav římskokatolické církve bude vrcholit ve dnech 4. – 5. července, a sice v době, kdy se konají „Dny lidí dobré vůle na Velehradě“. Podrobný přehled aktivit je v odkazu „kalendář akcí“ na webové adrese: www.velehrad.eu, kde je možné najít i celou řadu dalších informací k výročí.

Součástí letošních oslav příchodu Cyrila a Metoděje je i projekt evropské poutní stezky, jenž byl připravován spolu s partnery na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Itálii, Polsku, Makedonii a Řecku.