česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Tunisu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

PROPED náměstek ministra průmyslu a obchodu jednal v Tunisku o obchodních zájmech Česka

Původně potvrzený termín zasedání CZ-TN smíšené komise pro ekonomickou spolupráci byl na poslední chvíli tuniskou stranou z důvodu rekonstrukce vlády přesunut do příštího roku. Vzhledem k rozsahu příprav a zajištěných doprovodných akcí PROPED nakonec proběhl ve zkráceném termínu při realizaci všech plánovaných aktivit. Patřila mezi ně oslava Dne vzniku samostatného československého státu, jednání na Ministerstvu obchodu i Ministerstvu průmyslu a malých a středních podniků. Uskutečnil se pracovní oběd s podnikateli, proběhla inaugurace stánku na veletrhu zemědělské mechanizace SIAMAP a byl slavnostně otevřen první showroom ŠKODA AUTO v Tunisku.

Inaugurace stánku na SIAMAP 2017

Inaugurace stánku na SIAMAP 2017

Obě přijetí u Ministerstva obchodu i Ministerstva průmyslu a malých a středních podniků potvrdila zájem o spolupráci se zeměmi EU, se kterými Tunisko realizuje 95 % objemu zahraničního obchodu. Středoevropský region považuje Tunisko za spolehlivý a vhodný pro diverzifikaci. S oběma ministerstvy byly vytipovány oblasti společného zájmu pro nadcházející zasedání smíšené komise, jedná se o automobilový průmysl, aerospacial, farmakologii, potravinové zemědělství a bioprodukci.

Během pracovního oběda za účasti zástupců českých firem ŠKODA AUTO, TATRA, ZETOR diskutoval náměstek ministra průmyslu a obchodu s českými firmami a tuniskými asociacemi a podnikateli možnosti CZ-TN spolupráce. Spolupráce je ztížena prohlubujícím se deficitem zahraničního obchodu na tuniské straně, který je způsoben nerovnováhou mezi exportem a importem, zaostáváním v reformním úsilí a kvetoucím paralelním trhem ve všech oblastech hospodářského života. V rámci realizace PROPED přispělo Velvyslanectví České republiky v Tunisu výrobcům TATRA a ZETOR na akvizici výslavní plochy na veletrhu SIAMAP 2017. 13.ročníku veletrhu zemědělské mechanizace se účastnilo 520 vystavovatelů ze 36 zemí. Nosným oborem byl olivový olej, hospodaření s vodou, obnovitelné zdroje a ekologické zemědělství.

Tunisko se snaží zýšit produktivitu zemědělství a zde je místo pro české firmy působící v oblasti zpracování potravin. TATRA již měla svoji pevnou pozici u ozbrojených sil a nyní se snaží proniknout do oblasti AGRO. ZETOR čelí na místním trhu problémům způsobeným italskou konkurencí, ZETORY jsou příliš robustní pro sadařství a vinohradnictví, která se v Tunisku rychle rozvíjejí. Společnosti ŠKODA AUTO se daří, svědčí o tom otevření prvního showroomu, ŠKODA je v Tunisku již 2,5 roku a zaujímá 15. místo na trhu automobilů, ale i v oblasti dovozů automobilů kvete paralelní trh, který negativně ovlivňuje očekávané úspěchy značky. Realizovaný PROPED byl přípravou pro nadcházející 4. zasedání smíšené CZ-TN komise s hospodářskou spoluprací, jež by se mělo uskutečnit v první polovině příštího roku. V každém případě však již nastal čas k projevení zájmu o účast v podnitelské misi ministra, který zasedání v Tunisu za českou stranu završí. 

Otevření 1. showroomu ŠKODA AUTO v Tunisu

Otevření 1. showroomu ŠKODA AUTO v Tunisu

Kontakt: Ing. Pavel ČERNÝ, CSc. – ekonomický rada velvyslanectví, commerce_tunis@mzv.cz