česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Tunisu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

PROPED Workshopy firem Regionální hospodářské komory do Tuniska úspěšně realizován

Ve dnech 12.–15. 9. 2017 proběhl PROPED „Workshopy firem Regionální hospodářské komory BRNO v regionech Tuniska“, workshopy proběhly ve dvou hospodářsky nejvýznamnějších regionech Tuniska, SFAX a TUNIS. Společně s obchodní delegací se PROPED účastnila i politická delegace Jihomoravského kraje vedená zástupcem hejtmana Mgr. Markem Šlapalem.

Ve dnech 12.–15. 9. 2017 proběhla v Tunisku politicko-obchodní návštěva z Jihomoravského kraje, kdy do Tuniska přicestovala na dvoudenní intenzivní pracovní jednání sedmičlenná delegace regionu vedená náměstkem hejtmana jihomoravského kraje panem Mgr. Markem Šlapalem. Delegaci náměstka hejtmana doprovodila obchodní část vedená vedoucím oddělení vnějších vztahů Regionální hospodářské komory Brno, Mgr. Oto Hrdličkou. Delegace se nejprve přesunula do SFAX, které je druhým nejvýznamnějším hospodářským centrem Tuniska, kde jednala s Hospodářskou komorou CCI SFAX a se zástupci dalších sdružení (CONECT, UTICA).

Česká delegace před budovou komory CCI SFAX

Česká delegace před budovou komory CCI SFAX

Po vzájemném představení krajů proběhla B2B jednání členů delegací Jihomoravského kraje a obchodní a průmyslové komory SFAX.

B2B jednání mezi zástupci obou komor, RHK Brno a CCIS SFAX

B2B jednání mezi zástupci obou komor, RHK Brno a CCIS SFAX

Součástí návštěvy byla exkurze do těžebního podniku fosfátů SKHIRA v regionu, který je jedním z hlavních zaměstnavatelů a současně i páteří tuniské ekonomiky. V české obchodní delegaci byly zastoupeny subjekty zaměřené na technologie úpravy vody (HUTIRA-VISION, VÍTKOVICE ENVI), výzkumné centrum zabývající se aplikovaným výzkumem v oblasti anorganických materiálů a transportních systémů (Centrum materiálového výzkumu při VUT Brno).

Závod na těžbu fosfátů ve SKHIRA

Závod na těžbu fosfátů ve SKHIRA

Tunisko je převážně zemědělská země, a proto se velice zajímá o mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA 2018, který proběhne v areálu brněnských veletrhů na jaře 2018. Proto byla SALIMA tuniským kolegům představena jako příležitost, jak vstoupit s produkty na bázi olivového oleje do regionu střední Evropy. Následující den byla delegace rozdělena na politickou a obchodní část, politická část se setkala s guvernérem regionu SFAX, panem Slimem Tissaouiem, a hovořila s ním o možnostech regionální spolupráce.

Přijetí guvernérem SFAX

Přijetí guvernérem SFAX

Ochodní část delegace se přesunula do Tunisu, kde se zúčastnila pracovního oběda s CONECT International k ekonomické diplomacii Tuniska pod patronátem Ministra zahraničních věcí Tuniské republiky, po pracovním obědě se setkali zástupci obchodní části delegace s partnery z CONECT International. Účast české delegace na pracovním obědě CONECT měla velkou mediální odezvu a Česko bylo citováno vedle Německa jako privilegovaný partner Tuniska.

Cílem návštěvy bylo se vzájemně poznat a identifikovat oblasti společného zájmu k dalšímu rozpracování. Zájem české strany je nabídnout Tunisku technologickou podporu během probíhající modernizace země, kde mohou české firmy nabídnout svoje know-how k integraci do probíhajícího investičního úsilí na regionální úrovni. České podniky nemají znalost tuniského prostředí, a proto hledají tuniské prostředníky, se kterými by mohly projekty realizovat, ať již v oblasti vodního hospodářství (čističky, kanalizační soustavy, kontejnerové úpravny vody, rozvod plynu) nebo odpadního hospodářství a zpracování druhotných surovin. Česká ekonomika roste tempem 4,5 % a nedostává se jí pracovních sil, proto může být transfer výrob do Tuniska další z možností společného zájmu.