česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český obranný průmysl se v ozbrojených silách Tuniska těší té nejlepší pověsti

Ministr národní obrany Tuniské republiky Brahim Bartaji přijal velvyslance České republiky k jednání, tématem byly možnosti vojenské a průmyslové spolupráce mezi oběma zeměmi.
 

Přijetí se uskutečnilo dne 28. 10., ministr Bartaji přivítal tituláře blahopřáním tuniské administrativy České republice k 102. výročí vzniku samostatného československého státu. Vyjádřil spokojenost s kvalitou, spolehlivostí a pozáručním servisem vojenského materiálu, používaného  tuniskými  ozbrojenými silami, jmenovitě s výcvikovým letounem Aero L-59T Super Albatros 3/2, kterému skončí v roce 2022 jeho životnost, dopravními letouny L-410 UVP a tahači TATRA ve službách pozemních sil. Titulář seznámil ministra s aktuálním stavem projektu L-39 NG, který prošel certifikací cvičné verze, předal mu aktuální prospekty a vyjádřil lítost nad neúčastí delegace tuniských leteckých sil na jednání uživatelského klubu L-39 v Praze, 16.-17. 9. 2020, které zabránil COVID. Titulář pozval ministra na návštěvu IDET 2021 do Brna, který bude ideální příležitostí seznámit tuniskou stranu s novými českými obrannými technologiemi a předal mu další informace, prospekty SVOS Přelouč k obrněným limuzínám pro přepravu chráněných osob, informoval jej o úspěšné certifikaci bezpilotních prostředků firmy PRIMOCO a předal prospekt Centra pro výcvik pilotů. 

Fotografie z přijetí

Fotografie z přijetí

Ministr poděkoval za příspěvek české strany složený do trust fondu NATO ve prospěch výcviku rozvoje schopností pozemních sil Tuniska při výcviku ochrany proti chemickým, biologickým a radiologickým látkám a nabídl české straně výcvikové kapacity tuniských armádních výcvikových zařízení, ve kterých je tuniská strana schopna cvičit účastníky misí v Africe.

Jednání navázalo na českou účast na první letecké show IADE na Djerbě, 4.-8.3.2020,  které se účastnili zástupci českého obranného průmyslu a zástupce Ministerstva obrany České republiky. Tuniská strana opětovně potvrdila zájem na spolupráci, což je dobrá zpráva pro obranný průmysl, jen věřme, že epidemiologická situace umožní, abychom se na IDET v Brně v červnu příštího roku všichni sešli.  

Zpracoval: Ekonomický diplomat velvyslanectví České republiky v Tunisu, Ing. Pavel ČERNÝ, CSc.