česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Zú Tunis
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Akvizice na akci - český národní stánek na regionálním stavebním veletrhu MEDIBAT ve SFAX v Tunisku

Ve dnech 6.-9. března 2019 se v tuniském SFAX uskuteční bienále stavebního veletrhu MEDIBAT. Nadcházející 15. ročník výstavy stavebních technologií má přesah i do sousedních zemí (Libye, Alžírska a subsaharské Afriky). V rámci schváleného PROPED bude na MEDIBAT zajištěn v krytém pavilonu český stánek a vnější výstavní prostor. Zájemci o aktivní účast, kontaktujte velvyslanectví České republiky co nejdříve.
 

MEDIBAT je největší veletržní akcí, kterou završuje Průmyslová a obchodní komora ve Sfax (CCIS).  CCIS se účastnila formou národního stánku mezinárodního potravinářského veletrhu SALIMA 2018 v Brně, kde jejím členům poskytly BVV výhodné tarify a doplňkové služby zdarma. MEDIBAT je největší akcí partnerské komory, a proto je nyní  komora CCIS připravena posyktnout srovnatelné výhody i pro první českou účast na MEDIBAT 2019. 14.ročníku (2017) se účastnilo 350 firem/12 zemí a navštívilo jej 47000 návštěvníků/35 zemí. Největší stánky na 14.ročníku mělo Německo, Čína a Turecko.

Fotografie ze 14.ročníku (2017)

Fotografie ze 14.ročníku (2017)

 

Staveniště v centru Tunisu.

Staveniště v centru Tunisu.

Stavebnictví zajišťuje v Tunisku významnou měrou zaměstnanost (450 000 pracovních míst) , vláda schválila v rozpočtu 2019 částku 6 miliard dinárů pro oblast investic. Poptávka po stavebním materiálu všeho druhu a po stavební mechanizaci je v Tunisku vysoká. Zcela novým investorem jsou místní samosprávy zvolené v květnu 2018, které mají zájem o drobnou výstavbu a s ní spojené služby. V neposlední řadě zůstává trvale vysoká poptávka po individuální výstavbě, protože vlastnictví nemovitosti představuje pro Tunisany jistotu a poskytuje jim nezávislost, průměrná hodnota rezidenčních nemovitosti se v Tunisku pohybuje kolem 70 000  EURO.

Oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) zůstává stále mimo pozornost dodavatelů, i když  v roce 2018 došlo na tuniských stavbách ke 3500 nahlášených pracovním úrazů, z nichž  jich bylo 40 smrtelných. Pracovní úrazy zapříčinily ekonomické ztráty 100 000 pracovních směn. Prostředky zabraňující pádu z výšky (25%  pracovních úrazů), helmy, pracovní oděvy a obuv na trhu zcela chybí (10% pracovních úrazů pády břemen), ochranné pomůcky pro BOZP představují významnou příležitost pro dodavatele.  Národní pojišťovna práce CNAM vyčlenila prostředky na akvizice preventivních pomůcek BOZP.  

Lešení, bednění, sádrokartony, ale i obklady a koupelnová výbava jsou další oblastí zájmu, jejich tradičními dodavateli jsou Itálie, Španělsko, Francie a Německo. Fotovoltaika je tradičně významně na MEDIBATu zastoupena, vládní agenda předpokládá, že v roce 2030 obnovitelné zdroje zabezpečí 30% spotřeby energie. Dovoz fotovoltaických panelů je ale zatížen clem 20%  a DPH 7%, což výrazně snižuje efektivitu solární energie, zavedená celní opatření mají vést k podpoře vlastní výroby, pro tu však chybí know-how a kapitál. 

MEDIBAT bude mít svůj doprovodný program : ekonomické, vědecké, podnikatelské  a regionální fórum Magrebu, kde bude prostor pro odborné prezentace v plénu, při včasné  registraci a vyplnění podkladů pro katalog budou účastníci zapojeni do individuálních B2B jednání. Zeměpisná poloha města SFAX umožňuje oslovit i sousední země, Libyi, Alžírsko a země subsaharské Afriky. K čestným hostům 15. ročníku bude patřit  Nigerie a Etiopie. České firmy, které se MEDIBAT 2019 mají zájem účastnit, vyplňte přiložený účastnický list a velvyslanectví se s Vámi domluví na technických i logistických záležitostech. Váš zájem nám však signalizujte co nejdříve, abychom pro Vás zajistili vystavovací prostor, reklamu v katalogu,  B2B jednání i logistickou podporu.      

Účastnický list (PDF, 253 KB)

Schéma umístění českého stánku 18m2 na MEDIBAT.
(PDF, 2 MB)

Ing.Pavel ČERNÝ,CSc., ekonomický diplomat velvyslanectví v Tunisu (commerce_tunis@mzv.cz )