česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Tunis
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Terciální čištění odpadních vod je řešením hydrického stresu v Tunisku

(Archivní článek, platnost skončena 24.01.2024 / 16:00.)

Tunisko se konečně dočkalo sezonních srážek, přesto je však země vystavena po většinu roku hydrickému stresu. Agrárně - turistická země se musí naučit hospodařit s omezenými zdroji vody, odpadní vodu  přečišťovat a využívat pro zavlažování a nevypouštět do moře, přispěje tím k zajištění  čistoty vody a pláží, ale hlavně zachová její sladkovodní charakter.  
 

Vláda nařídila stávající čističky odpadních vod (ČOV) rozšířit o terciální čištění odpadních vod, cílem tohoto opatření je zajistit dodatečné zdroje pro závlahu a přispět k čistotě pláží v oblastech znečišťovaných průmyslovou činností. První čistírnou odpadních vod, která zahájila terciální čištění, je stanice El Hissiane v Raouedu, guvernorát Ariana.

Původní přepad s ústím 6 km v moři, kde se odpadní voda ředí s mořskou, nově vyústí do technologické nádrže, realizované jako investice v objemu 125 milionů dinárů, kde se podrobí extenzivnímu terciálnímu čištění (provzdušňování, usazování). Přínosem projektu bude zisk 80 milionů m³ přečištěné vody, vhodné pro zemědělskou závlahu. Další ČOV v Mahdia, Sousse, Meknassi, Mezzouna, Bir Lahfey, Tazarka, Maamoura a Mornaguia budou následovat, všechny úvahy se však zatím vedou jen v oblasti extenzivního dočišťování, protože pro intenzivní (mechanická filtrace, mikro síta, sorpce nebo srážení) chybí Tunisku technologie.

Oblast intenzivních metod terciálního čištění od mechanické mikro filtrace po ultrafiltraci nejjemnějších částí včetně solných roztoků, pro jejichž čištění připadá v úvahu již jen reverzní osmóza, pak představuje celou oblast příležitostí pro využití českých  technologií. Terciální čištění odpadních vod je identifikovanou nutností a sofistikované intenzivní  metody zde nejsou známy ani používány a představují celé portfolio příležitostí. Hned první bude Rades a v Ezzahra, dvě lokality znečištěné průmyslovou výrobou, které snižují kvalitu vody v Tuniském zálivu, využívaném pro rekreaci.  

Obchodní rada Velvyslanectví ČR, Ing. Pavel ČERNÝ, CSc., (commerce_tunis@mzv.cz )