česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Zú Tunis
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tunisko - oficiální partner 29. ročníku Holiday World & Region World v Praze vstupuje do OPEN SKY

Letňanský areál přivítal ve dnech 13.-16. února 2020 největší regionální výstavu cestovního ruchu Holiday World & Region World 2020. Tunisko bylo čestným hostem 29. ročníku a ministr pro turistiku a řemesla přicestoval do Prahy, aby se zúčastnil slavnostního otevření, informoval, že Tunisko přistoupí k OPEN SKY.
 

Veletrh Holiday World & Region World 2020 byl místem k jednání turistických centrál, touroperátorů a cestovních kanceláří, které se v Letňanech prezentovaly na rozloze 105 000 m2. Tuniský stánek zajistil  Office National du Tourisme (ONTT).

Veletrh Holiday World 2020

Veletrh Holiday World 2020

Na slavnostním zahájení nemohl chybět ani ministr pro turistiku a řemesla Tuniska, René Trabelsi, se kterým se před jeho odjezdem do Prahy setkal velvyslanec ČR v Tunisu Mgr. Jan Vyčítal. Ministr Trabelsi si pochvaloval českou klientelu, která projevuje o Tunisko  stabilní zájem. Počet příjezdů v loňské sezóně narostl na 107 000, tj. 40% nárůst oproti roku 2010. (Nepřekonaným rekordem zůstává rok 2006 se 150 000 příjezdy).  Ministr se zajímal o to, jak docílit větší atraktivity Tuniska pro Čechy. Velvyslanec se domnívá, že by Češi uvítali větší možnosti sportovního vyžití (cyklo a mototuristika), kterou by nabízelo jak pobřeží, tak i vnitrozemí. Podle ministra  resorty nedisponují ani jízdními koly ani skútry, aby vybavily půjčovny. Kola nabízí okamžitou možnost rozšíření stávajících možností trávení volného času turisty a to jak na pobřeží, tak i ve vnitrozemí. Dovezené motorky mají příliš vysoké zdanění a nevyřešeným problémem je jejich pojištění. Se zkušenostmi  z diverzifikace turistiky, soustředěné v Tunisku do přímořských resortech také do vnitrozemí může ONTT pomoci Czech tourism, který řeší obdobný problém  decentralizace turistiky mimo hlavní město.

Stánek ONTT na veletrhu

Stánek ONTT na veletrhu

Ministr Trabelsi řídí v současné době i ministerstvo dopravy, proto se velvyslanec zajímal o přistoupení Tuniska k dohodě s Evropskou unií o letecké dopravě OPEN SKY. Ministr informoval velvyslance, že Tunisko v březnu 2020 k OPEN SKY přistoupí, aby mohly turisty do Tuniska   přivážet charterové společnosti. Ministr uvedl, že již v roce 2019 zajišťoval český Travel service lety na trase Paříž-Monastir a Paříž – Djerba a to pro dalšího touroperátora.

Turismus je nejstabilnějším odvětvím tuniské ekonomiky, který nabízí celou řadu příležitostí, ať již poptávku po jízdních kolech nebo i další motorová vozítka pro turistické rezorty. V minulé sezóně byl projeven zájem o rozšíření nabídky místních značek piva o české ležáky, protože do Tuniska ročně přijíždí 9 mil. turistů, z nich jsou 3 miliony ze dvou sousedních zemí, kde pivo nemají vůbec. Nyní věřme tomu, že i letecká doprava dozná přistoupením Tuniska k OPEN SKY úplné liberalizace a nic nebude bránit dalšímu růstu turistiky, která přispěje k vyšší zaměstnanosti a tím i k řešení nahromaděných  problémů země..     

Ekonomický diplomat velvyslanectví v Tunisu, Ing. Pavel Černý, CSc., commerce_tunis@mzv.cz