česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Tunis
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Malý lokální projekt ve prospěch žen hrnčířek ze Sejnane úspěšně implementován

Druhá etapa malého lokálního projektu v Sejnane navázala na práce provedené v roce 2018, obě ekologické stavby byly omítnuty a natřeny, domy byly vybaveny a jejich okolí upraveno do podoby dětského hřiště, které je základem mateřské školky pro hry předškolních dětí žen hrnčířek, které jsou v létě na polích a v zimě se věnují výrobě keramiky. Díky zápisu hrnčířství na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO si komunita a s ní i projekt vysloužily pozornost státní administrativy, médií i veřejnosti.
 

Komunita hrnčířek představuje 450 žen rozptýlených po samotách hornatého kraje Sejnene, které zde žijí ve čtyřech samosprávách, kde je hlavním zdrojem obživy pastva dobytka a práce na poli. Ženy si udržují,  po svých berberských předcích, umění vyrábět a zdobit keramiku z jílu, který při práci na poli nacházejí. Malý lokální projekt (MLP) věnovaný ženám ve vesnici Hchéchna, implementovaný  roce 2018 a návazně i v roce 2019 z programu Česká republika pomáhá, poskytl  komunitě žen hrnčířek společný prostor pro shromažďování, školení v moderním designu, výstavu a komerci keramiky. Ve vesnici Hchéchna žije 100 rodin, z nichž jich 70 vstoupilo do ekonomického sdružení hrnčířek, které bylo realizátorem MLP. V rámci druhé etapy byly omítnuty a nabílený obě ekologické stavby realizované v roce 2018 a bylo postaveno a vybaveno dětské hřiště pro předškolní děti hrnčířek. V rámci projektu realizované dětské atrakce umožní matkám, aby mohly pracovat na poli nebo se věnovaly řemeslu a děti se mezitím pod dohledem zabavily.

Ukončení implementace MLP v Hchéchna

Ukončení implementace MLP v Hchéchna

Implementace malého lokálního projektu přispěla k zápisu výroby keramiky ze Sejnane na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, zvýšilo prodejnost keramiky a zajistilo ženám hrnčířkám přivýdělek. Eko domy obklopené dětským hřištěm jsou první ekologickou stavbou v regionu a jsou současně základem první mateřské školky pro matky hrnčířky v Hchéchna.   

Dětské hřiště

Dětské hřiště