česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministra zahraničních věcí Tuniska v ČR

Ministr zahraničních věcí Tuniska p. Taieb Baccouche navštívil ve dnech 19. - 20. listopadu ČR. Během své návštěvy byl přijat premiérem ČR p. B. Sobotkou, místopředsedou Senátu PČR p. Ivo Bárkem, náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapou (v zastoupení ministra zahraničních věcí ČR) a náměstkem minitra obrany ČR J. Landovským. Dne 19. 11. 2015 zahájil společně s náměstkem ministra průmyslu a obchodu V. Baertlem Smíšenou komisi pro ekonomickou spolupráci za účasti české a tuniské delegace. Během návštěvy si pan ministr prohlédl Národní knihovnu Klementinum a vzácné arabské svazky.

Společná jednání se zaměřila především na možnosti posílení bilaterálních vztahů, především v oblasti ekonomické a politicko-bezpečnostní spolupráce.

Při jednání s náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapou vyjádřila ČR svou podporu tuniskému úsilí o vybudování stabilního demokratického politického systému.  Na pořadu jednání byly také aktuální zahraničně-politické a bezpečnostní témata v regionu, například situaci v Libyi a v Sýrii, otázky terorismu či migrace. „Hovořili jsme i o politických řešeních krizí. Pohledy obou zemí jsou v tomto ohledu velmi podobné, shodli jsme se, že je zapotřebí vytvořit takové vlády, které dokáží řešit regionální konflikty,“ řekl po jednání náměstek Martin Tlapa.

ČR považuje tuniskou ekonomiku za jednu z nejperspektivnějších v oblasti severní Afriky a Blízkého východu. „Jednali jsme o spolupráci v automobilovém průmyslu, v oblasti budování infrastruktury, o projektech na čištění vody a také o spolupráci ve vojenském průmyslu,“ shrnul jednání náměstek Tlapa.