монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Delegace PS PČR na Podzimním zasedání Parlamentního shromáždění OBSE v Ulánbátaru

Ve dnech 15. - 18. září 2015 se v Ulánbátaru (Mongolsko) konalo Podzimní zasedání Parlamentního shromáždění OBSE na téma „Řešení bezpečnostních výzev pro region OBSE a jeho okolí: úloha parlamentů v podpoře regionální spolupráce.“
Za ČR se zasedání zúčastnili členové Stálé delegace Parlamentu ČR do PS OBSE.

Za ČR se zasedání zúčastnili členové Stálé delegace Parlamentu ČR do PS OBSE: poslankyně Ivana Dobešová (vedoucí Stálé delegace a místopředsedkyně Hlavního výboru pro demokracii, lidská práva a humanitární otázky PS OBSE), dále posl. Zuzka Bebarová–Rujbrová, Marek Ženíšek, Ladislav Šincl a senátoři Jan Horník a Petr Gawlas.

V rámci konference proběhla diskuse k migraci, která je v současné době nejožehavějším tématem v oblasti lidských práv a bezpečnosti v regionu. V debatě na toto téma se svým krátkým projevem za ČR vystoupila vedoucí delegace, poslankyně Ivana Dobešová (projev posl. Dobešové na zasedání OBSE v Mongolsku.doc)

Na okraj zasedání se uskutečnila také bilaterální setkání s představiteli hostující mongolské strany. Při setkání vedoucí české delegace I. Dobešové s předsedou mongolského Státního velkého churalu (parlamentu) panem Z. Enchboldem mongolská strana zdůraznila dlouholeté, velmi dobré vztahy     s ČR a projevila zájem o jejich další prohlubování. Jednání volně navazovalo na oficiální návštěvu delegace předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR J. Hamáčka v Mongolsku, která se uskutečnila na přelomu července a srpna 2015 a na následné setkání obou pánů předsedů na okraj Konference předsedů parlamentů zemí OSN konané v New Yorku na konci srpna 2015.

Během konference došlo také k setkání zástupců česko-mongolské parlamentní skupiny přátelství. K setkání, kterým paní poslankyně Z. Bebarová-Rujbrová, jakožto dlouholetá předsedkyně Skupiny přátel Mongolska v české poslanecké sněmovně, pokračovala v tradici aktivního setkávání s poslanci Mongolsko-české skupiny v mongolském Velkém státním churalu, se kromě poslankyně a absolventky české univerzity paní S. Ojun připojil nečekaně také místopředseda SVCh pan L. Cog. V neformální a přátelské atmosféře, kdy se pan místopředseda předběžně také přihlásil  o členství v mongolsko-české skupině, byla oceněna dlouholetá spolupráce mezi parlamenty obou zemí. Diskutovány ale byly také konkrétní aspekty možného rozšiřování počtu stipendií nebo mongolských studentů na českých vysokých školách a v neposlední řadě byl oceněn osobní přínos paní Bebarové-Rujbrové k řešení problémů mongolských občanů dlouhodobě pracujících v ČR, zejména v době ekonomické krize před několika lety, kdy bylo třeba jim pomoci v návratu do vlasti.

Za tuto svou činnost byla ostatně předsedkyně skupiny paní Bebarová-Rujbrová během lednové prezidentské návštěvy v Praze vyznamenána jedním z nejvyšších mongolských státních vyznamenání, řádem Polární hvězdy – a byla v celém plénu parlamentního zasedání 57-členného OBSE rozhodně jediným delegátem, který se mohl takovou vysoce ceněnou medailí pochlubit.

Účastníci zasedání byli na závěrečné recepci hoštěni prezidentem Mongolska J.E. Ts. Elbegdoržem, který při krátkém setkání s vedoucí české delegace zdůraznil velice dobré politické i hospodářské vztahy a kontakty mezi Mongolskem a Českou republikou, které se zintenzivnily zejména při příležitosti letošního 65. výročí navázání diplomatických styků obou zemí.

 

 

 

přílohy

Projev posl. Dobešové na zasedání OBSE v Mongolsku 30 KB DOC (Word dokument) 23.9.2015