монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezident České republiky na Summitu ASEM

Ve dnech 14.- 16. července 2016 pobýval v Mongolsku prezident České republiky, J.E. pan Miloš Zeman s delegací. Hlavním programem návštěvy byla účast na jednáních summitu ASEM (Asia-Europe Meeting). 

Před zahájením vlastního summitu přijal pan prezident poselství mládežnického Modelu ASEM, který se v Ulánbátaru odehrál krátce před summitem, od jedné ze dvou českých účastnic. Vyslechl si také osobní názory studentky Markéty Jurovské (na Modelu jí byla přiřčena role kyperské delegátky) na formální postupy, výsledky i další užitečné aspekty podobného druhu mnohostranných jednání.

Následně se v podvečerních hodinách 14. července uskutečnilo bilaterální setkání pana prezidenta s prezidentem hostitelského Mongolska, J.E. panem Cachiagijn Elbegdoržem. Oba státníci se osobně setkali v lednu 2015 v Praze. Proto bylo setkání nejen přátelskou a neformální výměnou postřehů k volebním systémům a právě skončeným mongolským parlamentním volbám, ale také inventurou vývoje bilaterálních ekonomických i legislativních projektů, o nichž se obě strany domlouvaly před rokem a půl. Závěr schůzky byl věnován aktuálnímu vývoji příprav deklarace summitu – a pan prezident Zeman vyjádřil plnou podporu svému protějšku v jeho nelehké úloze facilitátora  všeobecně přijatelného výsledku jednání při tak názorově širokém spektru 53 účastnických zemí dvou kontinentů.

Během plenárních zasedání summitu vystoupil pan prezident Zeman jako jeden z hlavních řečníků prvního bloku věnovaného zejména perspektivám další spolupráce uvnitř uskupení ASEM. Podrobněji některé body svého pohledu rozvedl také v druhý den summitu na uzavřeném sezení, tzv. retreatu, vedoucích delegací.

Jako každé multilaterální fórum, posloužil i tento summit jako cenná příležitost k bilaterálním setkáním státníků, kteří se, s ohledem na geografickou vzdálenost i nabitý pracovní program, nemívají jinak čas setkávat pravidelněji. Této možnosti plně využila i naše strana a na okraj summitu uskutečnila k otázkám vzájemné bilaterální spolupráce schůzky s několika prezidenty a premiéry zemí Asie i Evropy.

Vzhledem k tomu, že se jednalo zároveň o rok 20. výročí existence ASEMu samotného, uspořádala mongolská strana dne 15. července odpoledne na oslavu tohoto výročí velkolepé kulturní vystoupení s ukázkami mongolského tradičního umění i tří sportovních disciplín národního svátku nádam. Radost z krásné přírody i kulturních zážitků kalil všem jen smutek z hrůzné tragédie ve městě Nice. Jako projev piety bylo upuštěno od původního záměru všech vedoucích delegací obléci pestrobarevné mongolské pláště - dél – a program byl, stejně jako ranní plénum, zahájen smuteční minutou ticha.

Na závěr uzavřené společenské večeře vedoucích delegací obdrželi všichni zúčastnění státníci symbolickým darem mongolského koně. Hnědák s černou hřívou, který bude od nynějška chován v mongolském stádu jako „český“ kůň, dostal od pana prezidenta Zemana jeho oblíbenou přezdívku Bimbo – a stal se zároveň symbolickou předzvěstí dalšího českého přínosu do genofondu mongolské fauny, tedy letošního transportu koní Převalského do mongolské volné přírody. Ten uskutečňuje ZOO Praha mezi Prahou a Gobi-Altají, ale také mezi Centrální provincií a Gobi-Altají právě v těchto dnech.

Na závěr akce dal pan prezident Zeman exkluzivní interview renomovanému mongolskému komentátoru panu Žargalsajchanovi.

S mongolskými kopcovitými horizonty se pan prezident Zeman rozloučil slovy uznání za zvládnutí neobvykle náročné a komplikované akce, jejíž vysokou organizační úrovní mongolští přátelé jistě mnohé účastníky velmi příjemně překvapili.

přílohy

Vitani prezidenta 16 MB MP4 (FILE_TYPE_MP4) 25.7.2016

Rozhovor prezidenta 3 MB PDF (Acrobat dokument) 1.8.2016

Galerie


Prezident ČR na Summitu ASEM