монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Zasag.mn
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přijetí velvyslance mongolským premiérem

Dne 25. 2. 2021 přijal mongolský premiér Ojun-Erdene velvyslance České republiky Jiřího Brodského, aby projednali aktuální agendu česko-mongolských vztahů. Velvyslanec úvodem předal nově jmenovanému premiérovi Mongolska originál blahopřejného dopisu od premiéra České republiky Andreje Babiše.

Velvyslanec seznámil premiéra se současnou situací v České republice v souvislosti s pandemií Covid-19, připomněl repatriační let z Prahy do Ulánbátaru, který česká vláda kofinancovala pro mongolské občany v srpnu loňského roku, dar použitého zdravotnického vybavení, i pomoc České republiky Mongolsku prostřednictvím rozpočtu Evropské unie.

Česká republika má zájem na udržení kontinuity kontaktů na vrcholové úrovni, proto se v uplynulém týdnu uskutečnilo online formou jednání českých a mongolských poslanců. Z české strany jsou připravovány na letošní rok minimálně dvě vrcholové návštěvy a multioborová podnikatelská mise. V České republice žije nejpočetnější komunita mongolských občanů v Evropě, aktuálně čítající 10.141 občanů a velvyslanec ocenil fungování programu Kvalifikovaný zaměstnanec, který nadále zastupitelský úřad plnohodnotně realizuje i v podmínkách restrikcí souvisejících s covid. Česká strana ocenila vyšší frekvenci repatriačních letů do Evropy, která pomůže vyřešit situaci občanů, jimž oprávnění k pobytu vypršelo.

Těžištěm česko-mongolských vztahů zůstává vzájemná obchodní výměna. I přes její pětinový pokles v loňském roce roste zájem českých firem o obchodní spolupráci s mongolskými partnery. V každém ze sektorů mongolského hospodářství lze jmenovat několik projektů s českými firmami. Velvyslanec se zaměřil zejména na energetiku a rozvoj infrastruktury, včetně rozvoje všeobecného letectví a možnosti zahájit přímý let MIAT mezi Ulánbátarem a Prahou.

Významným česko-mongolským projektem je „Návrat divokých koní“ a Zoo Praha ve spolupráci s mongolským Ministerstvem životního prostředí a Armádou České republiky připravuje již jubilejní 10. transport koní Převalského do jejich mongolské domoviny. Spolupracuje také s britskými kolegy na ochraně divokého velblouda v přísně chráněném území Gobi A.

Závěrem setkání hovořil premiér s velvyslancem o možnosti obnovit stipendia pro mongolské studenty, o rozvoji smluvní základny mezi oběma zeměmi a informoval, že čeští podnikatelé a experti, kteří již absolvovali vakcinaci, mohou po vyřízení potřebných formalit ze strany českého Velvyslanectví přicestovat do Mongolska bez povinnosti dvoutýdenní karantény.