монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MFA Mongolia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec jednal s novou ministryní zahraničních věcí

Dne 1. dubna 2021 byl velvyslanec České republiky v Mongolsku Jiří Brodský přijat ministryní zahraničních věcí Batceceg Batmunch. Tématem rozhovoru byla agenda česko-mongolských vztahů: připravované vrcholové návštěvy, konkrétní projekty obchodní spolupráce, ratifikace smluvních dokumentů a konzulární agenda.

Velvyslanec s ministryní zahraničních věcí jednal o bilaterálních obchodních projektech v oblasti energetiky, stavebnictví, rozvoje infrastruktury, včetně civilního letectví a vyzdvihl zájem českých firem o spolupráci s Mongolskem v oblasti zdravotnictví i zemědělství. Informoval o dvou projektech Aid for Trade, které mají být letos Českou republikou v Mongolsku realizovány, a také o tzv. malých lokálních projektech v rámci rozvojové spolupráce, stejně jako o projektech v rámci iniciativy „Team Europe“, na které Česká republika finančně přispívá.

Dalším tématem byla agenda zaměstnaneckých karet, resp. Programu kvalifikovaný zaměstnanec realizovaný Velvyslanectvím České republiky i přes restrikce související s covid v souladu s rozhodnutím české vlády a v daných počtech. Zmíněn byl i významný projekt „Návrat divokých koní“ s tím, že Zoo Praha a Armáda ČR ve spolupráci s mongolským Ministerstvem životního prostředí připravují na příští rok 10. jubilejní transport.  

Závěrem velvyslanec hovořil s ministryní o koncepci zahraniční politiky Mongolska, jak byla zveřejněna na webových stránkách a také o problematice zákona o postavení a ochraně obránců lidských práv přijatého mongolským parlamentem. Připomněl, že Česká republika se k tématu vyjadřuje z pozice země, která prošla obdobným vývojem a pro níž je podpora lidských práv jedním ze základních pilířů zahraniční politiky.

Přijetí velvyslance u nové ministryně zahraničních vztahů Mongolska

Přijetí velvyslance u nové ministryně zahraničních vztahů Mongolska