монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předseda Evropské komise navštívil Mongolsko

Dne 17. listopadu 2013 se uskutečnila odložená návštěva prezidenta Evropské komise José Manuela Barroso v Mongolsku.

Jednalo se v tomto roce o druhou vysokou návštěvu Mongolska z Evropské unie (v dubnu podepsala Rámcovou dohodu o spolupráci EU-MNG, tzv. PCA Vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku baronka C.Ashton). Příští rok bude 25. výročím diplomatických vztahů Mongolska a EU a obě strany se shodly na tom, že výměny na úrovni politiků, ale také podnikatelů a studentů či vědců je třeba ještě více zintenzivnit, aby Mongolsko při svém prudkém rozvoji začalo skutečně efektivně čerpat z širokého spektra kvalitativních standardů, které jsou v EU normou a pomohou Mongolsku zajistit udržitelnost, konkurenceschopnost a ekologickou i energetickou šetrnost rozvoje společnosti.

Prezident Barroso měl uzavřená jednání s prezidentem Mongolska Ts. Elbegdorjem za přítomnosti ministrů ekonomického rozvoje Batbayara a šéfa kabinetu ministra Saikhanbilega, samostatná jednání vedl také s ministrem zahraničních věcí Boldem a setkal se i s premiérem N. Altankhuyagem.

Česká republika, která v tomto pololetí plnila funkci zástupného předsednictví EU (za nepřítomnou Litvu i delegaci EU) se účastnila všech doprovodných akcí. A protože se jednalo o 17. listopad, prezident Barroso ve svých projevech jak při obědě s prezidentem Elbegdorjem, tak na Mongolské státní univerzitě i při večerním zahájení 4. filmového festivalu EU v Ulánbátaru velmi trefně připomněl někdejší inspirativní příklad demokratického hnutí v tehdejším Československu, osobu Václava Havla i mongolského Sanjaasürengiin Zoriga, který zahájil pokojné demokratické hnutí krátce po návštěvě Prahy již 10.12. 1989.

Mediální výstupy lze nalézt na:

http://www.president.mn/eng/newsCenter/viewNews.php?newsId=1018

http://www.montsame.gov.mn/en/index.php/politics/item/2849-president-of-ec-visits-mongolia

http://www.mzv.cz/ulaanbaatar/cz/media_a_prezentace_zu/medialni_vystupy_zu/x2013/jose_barroso_predseda_evropske_komise.html

Galerie


Barroso