монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Parliament.mn
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání českých a mongolských poslanců

Dne 23. února 2021 se konalo online jednání českých poslanců, členů Meziparlamentní skupiny přátel ČR-Mongolsko v Poslanecké sněmovně, se členy Skupiny přátel ČR ve Státním Velkém Churalu.

Během setkání projednali poslanci obou zemí za účasti českého velvyslance a mongolského chargé  d´affaires agendu meziparlamentní spolupráce, připravované vrcholové návštěvy, obchodní projekty, spolupráci v oblasti ochrany životního prostředí, školství, vědy a výzkumu, ale také aktuální opatření v souvislosti s COVID-19 v obou zemích a související konzulární otázky, včetně Programu kvalifikovaný zaměstnanec pro mongolské občany a podmínek cestování do Mongolska pro české podnikatele a turisty.

Z české strany se jako hosté jednání zúčastnili mongolista a bývalý velvyslanec České republiky v Mongolsku PhDr. Jiří Šíma, DrSc., který současně předsedá Spolku přátel Mongolska, spolumajitel společnosti Shark Aero CZ Petr Hýl a viceprezident Asociace obranného průmyslu Daniel Svoboda.

Skupina přátel ČR-Mongolsko vznikla v Poslanecké sněmovně v dubnu 2019, čítá devět poslanců a předsedá jí Daniel Pawlas. Ve Státním Velkém Churalu je skupina přátel ČR desetičlenná, předsedá jí Enchbajar Battumur a jejími členy jsou také současný ministr vnitra a spravedlnosti Chišgé Njambátar a ministr financí Bold Žavchlan. Jednalo se o první letošní vrcholové setkání v česko-mongolské relaci a zároveň o první meziparlamentní schůzku po parlamentních volbách v Mongolsku.