монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: odbor komunikace 01400, MPO ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministryně Nováková jednala s mongolským ministrem energetiky

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková 28. února 2019 jednala s ministrem energetiky Mongolska Tserenpilem Davaasurenem. Hlavním bodem návštěvy mongolské delegace na MPO bylo jednání o dodávce tzv. chytrých elektroměrů.

Mongolská vláda se snaží zamezit energetickým ztrátám při výrobě elektřiny a za tímto účelem Státní podnik pro distribuci elektrické energie UBEDN zamýšlí v Ulánbátaru instalovat systém chytrých elektroměrů a softwarového zařízení (i u regionální distribuční sítě). „Proto nás velmi těší, že pokračují jednání o dodávce 330 000 chytrých elektroměrů a zařízení pro státní podnik UBEDN českou firmou ZPA Smart Energy. Tento projekt má potenciál až ztrojnásobit hodnotu našeho vzájemného obchodu,“ uvedla ministryně Nováková. Elektroměry by měly dle dosavadních zkoušek výrazně zpřesnit a zjednodušit odečet dodávek elektrické energie v Mongolsku a mimo to by měly ušetřit v průběhu příštích osmi let mongolské vládě 34 mil. USD, které se dnes ztrácejí v důsledku nepřesných informací o skutečné spotřebě.

„Máme zájem o bilaterální obchod prospěšný pro obě strany, proto nás těší, že podle statistik ČR byl obrat vzájemného obchodu roku 2017 vysoce nadprůměrný. V naší obchodní relaci se objevují značné výkyvy, avšak v průměru má vzrůstající tendenci,“ uvedla ministryně. Jednání se dotklo i záměru vybudovat v Mongolsku vodní elektrárny na řekách Shuren a Eg. Proto se část diskuze zaměřila na české zkušenosti s hydroenergetikou.

Ministryně Nováková v průběhu schůzky také zdůraznila tradiční přátelské vztahy s Mongolskem a intenzivní kontakty na nejvyšší úrovni, které byly podpořeny zejména během 7. zasedání česko-mongolského smíšeného výboru hospodářské spolupráce v dubnu 2018 a úspěšné podnikatelské mise organizované loni v říjnu Hospodářskou komorou ČR. České firmy zde nabídly mongolským partnerům kvalitní průmyslové produkty využívající moderní technologie, zejména z oblasti zemědělské výroby, těžebního průmyslu, energetiky, zpracovávání a ekologického využití odpadů pro výrobu energií, čištění odpadních vod a další.

 „Doufám, že díky naší společné podpoře vzájemného obchodu opět dosáhneme výraznějšího vzestupného trendu. Věřím, že očekávaný vývoj v našich zemích a zájem podnikatelů pozitivně přispějí k oživení obchodní a ekonomické spolupráce,“ sdělila ministryně.

Český export do Mongolska dosáhl dle předběžných odhadů v roce 2018 hodnoty 13,02 milionů USD, zatímco český import dosáhnul hodnoty 0,8 milionů USD. Vzájemný obrat obchodu mezi oběma zeměmi dosáhl v tomtéž roce hodnoty 13,82 mil. USD (117. místo).

Zdroj: MPO ČR

Jednání s ministrem energetiky

Jednání s ministrem energetiky