монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oficiální návštěva mongolského ministra zahraničních věcí v České republice

Ministr zahraničních věcí Mongolska Damdin Tsogtbaatar vykonal ve dnech 19.-21. května 2019 oficiální návštěvu České republiky. 

Ministr byl přijat premiérem Andrejem Babišem, předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou, předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem, jednal s českým ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem, s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a představiteli českých firem podnikajících v Mongolsku, i s náměstkem ministra zemědělství Jiřím Šírem. Na Univerzitě Karlově se setkal se studenty Mongolistiky a navštívil také Zoo Praha, kde se blíže seznámil s projektem Návratu koní Převalského a se záměry Zoo Praha v oblasti ochrany dalších ohrožených zvířat v Mongolsku.

Hlavními tématy jednání byly česko-mongolské vztahy. Česká republika má velký zájem i potenciál spolupracovat s Mongolskem v mnoha oblastech (např. energetice, geologii, životním prostředí, potravinářství). Ministři dále diskutovali globální témata mezinárodní bezpečnosti a aktuální situaci v KLDR, účast Mongolska na různých misích k zajištění míru ve světě včetně Afghánistánu.

„Ač geograficky velmi vzdálené, jsou si naše země ve skutečnosti velmi blízké. Oba naše státy prošly v 90. letech ekonomickou transformací a budováním demokracie. Příští rok oslavíme 70 let od navázání diplomatických styků,“ připomněl ministr Petříček. V minulosti v ČR studovalo hodně mongolských studentů, z nichž mnoho ještě stále mluví dobře česky, a zároveň v Mongolsku působily desítky českých expertů. V současnosti je v ČR stále se rozrůstající mongolská komunita a naše firmy podnikají v Mongolsku.

„Vlajkovou lodí naší spolupráce je návrat koně Převalského od našich chovatelů zpět do volné přírody v Mongolsku, tento červen se uskuteční již 9. transport,“ uvedl ministr Petříček.

V rámci jednání byly podepsány 4 smlouvy:

  • Dohoda mezi vládou ČR a vládou Mongolska o zpětném přebírání osob s neoprávněným pobytem;
  • Smlouva o sociálním zabezpečení mezi ČR a Mongolskem;
  • Ujednání o kulturní spolupráci mezi Ministerstvem kultury České republiky a Ministerstvem vzdělávání, kultury, vědy a sportu Mongolska;
  • Dohoda o spolupráci MŠMT ČR a MŠKVS Mongolska v oblasti školství a vědy

Galerie


Přijetí mongolského ministra zahraničí Tsogtbaatara


Oficiální návštěva mongolského ministra zahraničních věcí v České republice