монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Zastupitelský úřad v Ulánbátaru
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oficiální návštěva předsedy Senátu Jaroslava Kubery s podnikatelskou misí v Mongolsku

Kdy: 29.09.2019 - 02.10.2019

Ve dnech 29. září – 2. října 2019 se uskutečnila oficiální návštěva delegace Senátu Parlamentu České republiky, vedená předsedou Jaroslavem Kuberou, a doprovázená představiteli českých firem. Mezi členy delegace byli místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer, senátorka Alena Šromová, senátor Jiří Vosecký a senátor Karel Kratochvíle, dále také předsedkyně Akademie věd České republiky Eva Zažímalová, viceprezident Hospodářské komory České republiky Bořivoj Minář, ředitel Odboru ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí Marek Svoboda a ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

První den návštěvy jednal Jaroslav Kubera s mongolským prezidentem Chaltmá Battulgou a s předsedou mongolského Státního Velkého Churalu Gombožavem Zandanšatarem. Zúčastnil se pracovního oběda se členy parlamentní skupiny přátel České republiky, vedené poslancem Chišgém Njambátarem, a navštívil největšího mongolského výrobce kašmírových oděvů značek Gobi, Goyo a Yama. Poskytl rozhovor pro deník Udrijn Sonin a v rezidenci Ich Tenger se zúčastnil slavnostní večeře pořádané předsedou Státního Velkého Churalu.

Další den bude program pokračoval jednáním s náměstkyní ministra zahraničních věcí Batmunch Baceceg a ministryní zdravotnictví Davážancan Sarangerel, která předsedá česko-mongolskému Smíšenému výboru pro hospodářskou spolupráci. V odpoledních hodinách zahájil Jaroslav Kubera podnikatelské fórum v sídle Hospodářské komory Mongolska. Při této příležitosti byla zahájena činnost Centra na podporu českého exportu, bylo podepsáno dalších běd obchodních memorand/kontraktů, a uskutečnila se individuální obchodní jednání českých a mongolských firem v oblasti infrastruktury, energetiky, zemědělství, těžebního průmyslu, právních a pojišťovacích služeb či logistiky. Zástupce českých firem přijal viceguvernér hlavního města Mungunšagaj Orosbátar, aby je seznámil se strategií rozvoje hlavního města a nejvýznamnějších připravovaných projektech. Vedle obchodních rozhovorů proběhlo také setkání předsedkyně Akademie věd Evy Zažímalové s jejím mongolským protějškem Regdelem Dugerem a řediteli jednotlivých institutů mongolské Akademie věd. Pro budoucí vědeckou spolupráci bylo hodnotné jednání s vedením Mongolian University of Life Sciences.

V budově Fresh Water Resources and Nature Conservation Center byla za přítomnosti Jaroslava Kubery a mongolského ministra životního prostředí a cestovního ruchu zahájena vernisáž výstavy fotografií k projektu „Návrat divokých koní“. Jejich autor a zároveň ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek výstavu, která je po dva týdny zdarma přístupná mongolské veřejnosti, představil osobně. Ve večerních hodinách se předseda Senátu setkal se zástupci mongolských absolventů českých univerzit, významnými mongolskými podnikateli a bohemisty, kteří dlouhodobě v relaci působí.

Na závěr své návštěvy 2. října navštívila delegace Senátu národní park Tereldž a nové mezinárodní letiště v Ulánbátaru, kde jednala s vedením mongolského ministerstva dopravy o připravovaných projektech v oblasti rozvoje všeobecného letectví a představila zde českou firmu Transcon.

galerie


Oficiální návštěva předsedy Senátu Jaroslava Kubery v Mongolsku