монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oficiální návštěva předsedy Poslanecké sněmovny

Oficiální návštěva byla další významnou výměnou v roce 65. výročí diplomatických vztahů mezi Mongolskem a ČR. Umožnila zároveň účast na mezinárodních oslavách 25. výročí prvních mongolských svobodných voleb. Česká účast při této příležitosti na takto vysoké politické úrovni potvrdila trvající přátelství a vzájemnou podporu obou zemí při pokojné transformaci společnosti do podmínek volného trhu a pluralitní demokracie. Byla také výrazem úcty k úsilí, které Mongolsko jako jedna z nemnohých zemí uprostřed Asie vynakládá na budování opravdu demokratické společnosti, ochranu lidských práv, ale zároveň i na mírové soužití se všemi zeměmi regionu a zprostředkování jejich vzájemné komunikace a budování míru a spolupráci v severovýchodní Asii.

Předseda PS PČR Jan Hamáček jednal s předsedou Z. Enchboldem, byl přijat prezidentem Mongolska J.E. panem C. Elbegdoržem, s nímž se poprvé osobně setkali v Praze během prezidentovy návštěvy v ČR v lednu tohoto roku. Spolu s dalšími poslanci, kteří mají zkušenosti i jako starostové, vedl zajímavá jednání též s primátorem Hl. m. Ulaanbaaar panem E. Bat-Uulem na okraj zahájení výstavy exkluzivních záběrů Ulaanbaataru pořízených v 50. a 60. letech 20. století českým archeologem Lumírem Jislem. Po celou návštěvu byla delegace ve vynikající péči Kanceláře Státního velkého churalu, která má dlouholetou blízkou spolupráci s Kanceláří PS PČR, za což byl kancléř PS PČR v lednu též vyznamenán vysokým mongolským státním vyznamenáním Přátelství. Ovšem mnoho zajímavých setkání a rozhovorů proběhlo také s absolventy českých nebo slovenských škol, kteří dnes patří k důležitým politikům či podnikatelům Mongolska – ať to byl místopředseda parlamentní mongolsko-české skupiny poslanec M. Zorigt, nebo podnikatel a zpěvák skupiny Šar ajrag G. Ganchuu či ředitel továrny APU P. Batsajchan.

Témat k rozhovorům i námětů na možnou spolupráci mezi Mongolskem a ČR bylo mnoho, v mnoha směrech jsou pro Mongolsko lákavé zkušenosti ČR se standardy EU, ale také zkušenosti s mongolským prostředím, které čeští experti znají z projektů rozvojové spolupráce nebo již existujících komerčních vazeb. Hovořilo se o existující i další potenciální spolupráci v oblasti energetiky, těžby uranu, vodohospodářství včetně ochrany vody i odstraňování ekologických znečištění, o zpracování masa a mléčných výrobků, posilování genofondu mongolského dobytka, o společné výrobě svítidel městského osvětlení, třídírnách odpadu, ale také o pokračování spolupráce v obraně, letecké dopravě nebo v předávání zkušeností ze sociálních služeb. Důležitým tématem byla přímá spolupráce bank, která by zajistila podnikatelským subjektům pružné financování jejich projektů či pojištění úvěrů. Mnoho z těchto námětů by měl v praktické rovině dále rozpracovat také mezivládní Smíšený výbor, jehož 6. zasedání a souběžná podnikatelská mise jsou plánovány do Ulánbátaru na polovinu září t.r..

Předseda PS PČR konstatoval, že se díky návštěvě dopodrobna přesvědčil nejen o vřelých vztazích, ale také o velkém potenciálu další spolupráce mezi dnešním Mongolskem a ČR.

Ke vzájemnému poznání nepochybně přispěl i fakt, že celou návštěvu doprovázel televizní štáb jedné z nejsledovanějších českých televizních společností – soukromé TV Nova – který vysílal každý den reportáže a připravil i několik dalších tematických dokumentů o dnešním, dynamicky se rozvíjejícím Mongolsku, k nimž jinak česká veřejnost nemívá příliš častý přístup.

Galerie


Hamacek