монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání

Média v Mongolsku

Od nastolení pluralitního demokratického systému v Mongolsku v roce 1990 prošla mediální scéna rozsáhlými reformami, které ji postupně učinily vysoce diversifikovanou a jednu z nejsvobodnějších v širším asijském regionu. Svoboda tisku a slova je garantována od roku 1992 ústavně. Cenzura médií je zakázána zákonem od roku 1998. Současné mongolské vedení svobodu slova a tisku v zásadě respektuje. Dílčím problémem zůstává transparentnost udělování vysílacích licencí a vlastnické struktury některých médií jakož i neplacení licenčních poplatků ze strany zejména malých lokálních TV stanic.  V zájmu dalšího prohlubování demokratizace mediální scény působí v Mongolsku od roku 1999 nezávislá instituce Globe International. K tomuto procesu významně přispělo v roce 2006 přijetí Zákona o svobodě informací. 

Nicméně, dle vyjádření expertů v oboru žurnalistiky, stále není dostatečně ošetřen mechanismus odpovědnosti redakce a riziko odpovědnosti a např. obvinění z křivého nařčení zůstává plně na samotných novinářích. To vede k jejich autocenzuře a rozhodně to nepodporuje rozvoj profesionální investigativní žurnalistiky.

V současném třímilionovém Mongolsku existuje na 550 médií (z toho v r. 2012 bylo jen TV stanic 149) a působí v něm přes 5 tisíc novinářů. Drtivá většina médií je soukromých a má jen lokální působnost.  Někdejší mongolský státní rozhlas a televize se v roce 2005 staly veřejnoprávní institucí. I v silné konkurenci se soukromými médii si zachovává vysokou sledovanost a popularitu mezi mnoha posluchači a diváky.   

Mezi kočovnými pastevci ve venkovských oblastech zůstává dosud nejvlivnějším médiem veřejnoprávní rozhlas, postupně však v celé zemi sílí i vliv satelitní televize a internetu. V zemi působí 15 kabelových operátorů, nabízejících 90 kanálů včetně CNN, BBC, National Geographic Channel a četné programy z Číny, Ruska, Indie, Japonska, Korejské republiky a řady evropských států. Přístup k internetu je svobodný. Podle InternetWorldStats bylo v polovině roku 2014 v Mongolsku registrováno 636 tisíc internetových přípojek, což podle relevantních odhadů zajistilo přístup k internetu až 60 % městské a 40 % venkovské populace.

V Ulánbátaru, kde žije téměř polovina obyvatel země, jsou populární i četné tiskoviny, vycházející vesměs v nízkých nákladech. 

 

NEJSLEDOVANĚJŠÍ MONGOLSKÁ MÉDIA

Tiskové agentury

Název

Státní/soukromý

Webová stránka

Moncame

státní

www.montsame.mn

 

Deníky

Název

Státní/soukromý

Webová stránka

Ödriin sonin

soukromý

www.dnn.mn

Önöödör

soukromý

www.mongolnews.mn

Dzuuny medee

soukromý

www.zuuniimedee.mn

Mongolyn ünen

soukromý

nemají

Mongolyn medee

soukromý

nemají

UB Post

soukromý

http://ubpost.mongolnews.mn/

 

Týdeníky

Název

Státní/soukromý

Webová stránka

Serüüleg

soukromý

nemají

Chümüüs

soukromý

nemají

Mongolyn neg ödör

soukromý

nemají

 

Televize

Název

Státní/soukromý

Webová stránka

MNB

státní

www.mnb.mn

UBS

soukromý

www.ubs.mn

Mongol TV

soukromý

www.mongoltv.mn

MN 25

soukromý

www.tv25.mn

TV 5

soukromý

www.tv5.mn

TV 9

soukromý

www.tv9.mn

Šuud TV

soukromý

www.shuud.mn

Eagle TV

soukromý

www.eagle.mn

NTV

soukromý

www.ntv.mn

 

Internetové stránky a portály

www.montsame.gov.mn

www.gogo.mn

www.olloo.mn

www.zaluu.com

www.news.mn

www.sonin.mn

www.eagle.mn

http://video.news.mn

www.medee.mn

www.shuud.mn

www.news.mn

www.infomongolia.mn