монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Elena Horálková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozhovor velvyslance pro Český rozhlas

V pátek 17. srpna 2018 poskytl velvyslanec České republiky v Mongolsku Jiří Brodský rozhovor pro Český rozhlas Dvojku, pořad Host do domu, ve kterém hovořil o současnosti i minulosti česko-mongolských vztahů, o práci v české diplomacii i životě v Mongolsku a užitečných radách pro české turisty.

Velvyslanec v rozhovoru připomněl početnou skupinu mongolských absolventů českých a slovenských vysokých škol, která nemá ve světě konkurenci a vztahům oběma  zemí pomáhá. Zdůraznil, že Mongolsko je zemí, kde existuje široké spektrum příležitostí pro české firmy, a to zejména v zemědělství, v oblasti životního prostředí, energetiky, zdravotnictví a rozvoje infrastruktury, včetně všeobecného letectví, tedy v oborech, ve kterých mají české firmy jednoznačné konkurenční výhody a dobré know-how: "za hlavní úkol velvyslanectví považuji navázat na rozvojové projekty, do kterých v uplynulých letech Česká republika investovala, a změnit vztah "dárce a příjemce" na vztah dvou suverénních obchodních partnerů".

Velvyslanectví České republiky v Mongolsku také v letošním roce přijímá v rámci tzv. "Režimu Mongolsko" na základě rozhodnutí české vlády 1000 žádostí o zaměstnanecké karty. Z pohledu velvyslance tento režim funguje dobře a maximálně zúžil prostor pro nekalé obcházení registračního systému.

Pro české turisty, zejména pro rybáře a motorkáře, i milovníky horské turistiky, je Mongolsko nadále oblíbenou destinací a velvyslanec v rozhovoru zmínil několik důležitých rad: registraci v systému Drozd před cestou, cestování více než jedním autem, s místním průvodcem a se satelitním telefonem.

Závěrem, v souvislosti s připomínkou 50. výročí vpádu Varšavských vojsk do Československa, připomněl tragédii, ke které 21. srpna 1968 došlo v Ulánbátaru, kdy během dopravní nehody přišel o život významný český hudebník Karel Duba a pět členů jeho orchestru.

Celý audiozáznam rozhovoru si můžete poslechnout zde.