монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Uuriintuya
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozhovor velvyslance pro televizní stanici SCH

Přinášíme rozhovor velvyslance Jiřího Brodského pro televizi SCH kanál 1 ze dne 4. února 2019 u přiležitosti nového Lunárního roku.

1. Pane velvyslanče, kdy byly navázány diplomatické vztahy mezi našimi zeměmi a jaké jsou dnes?

Diplomatické vztahy mezi Českou republikou a Mongolskem byly navázány v roce 1950. V roce 2020 tedy budeme slavit 70. výročí. Obě naše země byly sovětskými satelity. Tato společná historie se do našich vztahů promítá dodnes. Nikoliv náhodou začíná poznávací značka diplomatických vozů naší ambasády číslem 04. Bývali jsme Vaším druhým největším obchodním partnerem. Jsme dlouhodobě přáteli a máme tradičně blízké vztahy.

2. Na jaké aktivity se Vaše velvyslanectví zaměřilo v roce 2018?

V roce 2018 se uskutečnila návštěva ministryně zdravotnictví Sarangerel do Česka a návštěva náměstka ministra průmyslu a obchodu do Mongolska. Konala se řada podnikatelských misí. Obchodní výměna rostla bezmála stejně jako předloni, tedy o 26%, ale stále ještě má nevyužitý potenciál.

Co se týče rozvojových projektů, úspěšně jsme dokončili lesnický projekt v Sharyngolu a dekontaminační projekt ve sklárně v Nalaijchu. Realizovali jsme lokální projekty – poskytnutí dětských invalidních vozíků a dodávku mlékárenského zařízení pro učiliště v Erdene. Připravovali jsme sjednání důležitých smluvních dokumentů. Významné je také konzulární pole působnosti ambasády. Víte, že to je něco, co mongolské občany zajímá. Zde jsme přešli na nový režim Mongolsko, co se týče vydávání zaměstnaneckých karet a pokud jde o schengenská krátkodobá víza, tak jsme otevřeli v budově DHL outsourcingové centrum. Nyní mají mongolští občané lepší přístup k podání žádostí o krátkodobá schengenská víza. Nesmím také opomenout kulturu, protože veřejná diplomacie je součástí práce ambasády. Organizovali jsme řadů akcí: výstavy (například o Alfonsi Muchovi či o českém loutkářství), promítání filmů, významný koncert ve Státní opeře, protože jsme si připomínali 100 let od založení Československa. Což znamená 100 let republiky a 100  let demokracie.

3. Jak dlouho už jste v Mongolsku a jak se Vám tu líbí?

Do Mongolska jsem přijel v září 2017, takže už jsem zde bezmála rok a půl. Vaše země se mi líbí velmi. Snažím se být velvyslancem, který nepracuje pouze v Ulánbátaru. Jezdím po jednotlivých provinciích, setkávám se s guvernéry, se starosty jednotlivých okresů a měst. Loni jsem mohl doprovázet 8. transport koní Převalského z pražské zoologické zahrady do Přísně chráněné rezervace Gobi B. Takto už bylo v uplynulých letech transportováno 31 koní ze ZOO Praha a díky tomu jsem mohl navštívit Khovd, Bulgan, Gobi-Altai a Uliastai. Takže jsem projel velkou část Vaší krásné země a je zde co vidět. Musím říci, že práce velvyslance mne zde těší, protože Mongolové nás mají rádi a jsou přístupní.

4. Jak u Vás probíhají oslavy nového Lunárního roku a už jste je zažil?

Oslavy Lunárního nového roku probíhají tradičním způsobem se vším všudy. To znamená, že přijímáme s manželkou pozvání k různým mongolským přátelům a partnerům. Navštěvujeme je u  nich doma a bavíme se o tom, co dělat v česko-mongolských vztazích v nadcházejícím roce. Samozřejmě si užívám všeho dobrého, co k tomu patří, co se týče jídla a zvyků. Přivoním si k tabáku, ochutnávám búzy a bramborový salát, a také se snažím přijít s nějakou pokrývkou hlavy (jakkoli dnes ji nemám) a věnovat dary nebo finanční prostředky starším lidem. Já jsem už oslavy zažil v loňském roce, v bytě jednoho ze známých mongolských umělců, a to byl nesmírně pozitivní zážitek, protože tam během jediného večera přišla celá plejáda mongolských zpěváků, komiků, hráčů na morin chúr a podobně.

5. Jaké aktivity plánuje velvyslanectví pro rok 2019?

V roce 2019 bude podstatné udržení kontinuity návštěv na nejvyšší úrovni. Chystáme minimálně tři ministerské návštěvy. Jednu z nich bychom rádi využili k tomu, aby došlo k podpisu čtyř významných bilaterálních dokumentů, které jsme dojednávali v uplynulých letech. Takže věřím, že k jejich podpisu dojde právě letos. Podstatou aktivit ambasády bude i letos ekonomická diplomacie a podpora obchodních vztahů. Chystáme podnikatelské mise, připravujeme řadu na míru šitých firemních prezentací a business-to-business jednání. Začneme už v dubnu účastí českých firem na Mongolia Mining veletrhu, ale počítáme i s účastí českých firem na Expo Mongolia. Přál bych si, aby v letošním roce obchodní výměna rostla výrazněji. Budeme pokračovat v podpoře českých nevládních organizací aktivních v Mongolsku a v projektech, které se týkají těžebního průmyslu, ale také zemědělství a zpracování potravin. Významná bude i nadále spolupráce ve zdravotnictví, v energetice, stavebnictví, vodohospodářství a rozvoji infrastruktury, včetně všeobecného letectví a také v souvislosti s rozvojem nového mezinárodního letiště v Ulánbátaru. Co se týče konzulární agendy, uskuteční se třetí kolo bilaterálních konzultací, posílíme personálně konzulární sekci a dojde k rozšíření prostor úřadu.

V neposlední řadě nás čeká řada kulatých výročí, která si připomeneme akcemi veřejné diplomacie. Společně s Evropskou unií si připomeneme 30. výročí diplomatických vztahů mezi Evropskou unií a Mongolskem. Budeme mít stánky na Suchbátarově náměstí v rámci takzvaného Evropského dne. Uplyne také 20. výročí vstupu České republiky do NATO, 30. výročí naší Sametové revoluce a od pádu komunismu ve střední Evropě. To je výročí relevantní i pro Mongolsko, protože i váš příklon k demokracii se datuje na stejné období jako ten náš. Nemohu také opomenout, že i letos proběhne další transport koní Převalského. To je dlouhodobý titulek česko-mongolských vztahů a Pražská ZOO se chystá rozšířit spolupráci s mongolskými partnery i na Gobi A, čili ochranu dalších živočišných druhů, nejen koně Převalského.

6. Co byste rád popřál Mongolům do nového Lunárního roku?

Rád bych všem mongolským občanům popřál do nového roku hlavně pevné zdraví, hodně chvil strávených s blízkými a mnoho úspěchů. Mongolsku přeji především politickou stabilitu, protože ta je předpokladem všeho ostatního. Vaší zemi se daří ekonomicky a jen za ten první rok zde jsem viděl, kolik nových podniků a druhů zboží přibylo. Mongolsko viditelně roste, ale politická stabilita je toho podmínkou. Dovolte, abych všem Mongolům popřál Sar shiniin mend hurgey!