монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Ulánbátar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mongolsko – možnosti vstupu a aktuální opatření v souvislosti s pandemií COVID 19

V návaznosti na usnesení vlády ČR o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR informujeme o podmínkách vstupu na území Mongolska.
 

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území České republiky se od 15. 6. 2020 uvolňují překážky volného pohybu osob na většině území Evropské unie. Další podrobnosti o změnách lze nalézt na webu MZV: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html

V případě Mongolska současná striktní preventivní opatření jeho vlády, zavedená za účelem omezení rizika přenosu koronaviru SARS-CoV-2  na minimum, neumožňují cizincům až na níže uvedené výjimky do země cestovat.

Zájemcům o cestu proto doporučujeme sledovat jak průběžně aktualizované informace na této webové stránce, tak informace na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR. 
 

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Státní komise pro mimořádné události vyhodnotila Mongolsko jako stát s vysokým rizikem  nákazy a vyhlášený druhý stupeň “zvýšené přípravy na mimořádnou událost“ prodloužila nejnověji do 31. 8. 2020, do tohoto data zároveň není umožněn vstup cizincům na území Mongolska bez ohledu na to, zda se jedná o bezvízové osoby či osoby s krátkodobým či dlouhodobým vízem nebo s trvalým či dlouhodobým pobytem.  

Vydávání víz na zastupitelských úřadech Mongolska je až do odvolání pozastaveno.

Vstup na území je umožněn pouze Mongolům z diaspory v rámci předem schválených repatriačních cest (letecky či po pozemní komunikaci) za předpokladu, že se ihned po návratu, tj. přímo z paluby letadla,  podrobí na vlastní náklady přísně, policií střežené třítýdenní karanténě ve vybraném zdravotnickém zařízení a následné dvoutýdenní domácí karanténě.  Toto opatření  se vztahuje na všechny cestující bez výjimky, tj. včetně posádky letadla, diplomatů jakož dalších VIP osob, pokud by jim ovšem vůbec bylo umožněno přiletět v rámci repatriačního letu.

Přes Mongolsko nelze tranzitovat.

DOPRAVA

Prozatím do 31. 8. 2020 jsou přerušeny veškeré komerční letecké spoje, jakož i mezinárodní osobní silniční a železniční přeprava. Výjimkami jsou mezinárodní kamionová přeprava zboží, která se ovšem realizuje pouze v kolonách za doprovodu policie bez možnosti posádky nákladního vozu opustit jeho kabinu, cargo lety a mongolskými orgány předem schválené návraty Mongolů z diaspory v rámci repatriačních cest. Ty jsou  ovšem limitovány omezenými karanténními možnostmi mongolské strany a jejími zdravotnickými kapacitami. V rámci repatriace mají přednost nemocné osoby, staré osoby, matky s dětmi a osoby v nouzi. Navíc se přihlíží i k tomu, z jak vzdáleného teritoria žadatel cestuje. Upřednostněni jsou tak zejména Mongolové z Austrálie a USA. 

Aktuální harmonogram zvláštních letů na měsíc srpen: https://www.mzv.cz/ulaanbaatar/cz/o_velvyslanectvi/vseobecna_informace/harmonogram_mimoradnych_cervnovych_letu.html

OPATŘENÍ

V případě potvrzené nákazy během izolace v povinné karanténě po příletu či příjezdu do Mongolska jsou pacienti hospitalizováni v Národním středisku pro infekční choroby v Ulánbátaru až do doby uzdravení, prokázaného opakovanými testy, a po té přemístěni do dvoutýdenní střežené karantény v některém ze sanatorií.

České občany, kteří dlouhodobě pobývají na území Mongolska, upozorňujeme, že situace se může náhle změnit k horšímu. Důrazně proto doporučujeme striktně dodržovat hygienická pravidla. V případě podezření na infekci se mohou obrátit na výše uvedené Národní středisko pro infekční choroby, kontaktní telefonní číslo (+976) 80086829, případně se osobně hlásit v sídle střediska na adrese Bayanzurkh district, 13-Khoroolol, Nam Yan Ju Street, místnost č. 100. Zároveň upozorňujeme na povinnost nošení roušek na veřejnosti. Při nerespektování tohoto opatření může být uložena pokuta do výše 150 tisíc MNT (1.500 CZK).

Postupně se otevírají kulturní instituce a sportovní zařízení za přísně stanovených podmínek.  Základní a střední školy mají být znovuotevřeny k 1. září 2020, univerzity a vyšší odborné školy k 15. říjnu 2020.

Obchodní síť je otevřena bez omezení, restaurace, kavárny a bary mohou být otevřeny denně do půlnoci.

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdravotnictví Mongolska: https://www.mohs.mn/home

Mobilní aplikace Ministerstva zdravotnictví Mongolska -Shuurkhai 119 (ke stažení na App Store nebo Google Play)

Ministerstvo zahraničních vztahů Mongolska – konzulární odbor: https://www.consul.mn/

Národní agentura pro nouzové řízení: https://nema.gov.mn/c/resolution

Národní středisko pro infekční choroby v Ulánbátaru: telefon (+976) 80086829

Zpravodajský server www.montsame.mn

 

Velvyslanectví Mongolska v Praze:

Na Marně 5, 160 00 Praha 6

tel: (+420) 224 311 198, 224 325 760

fax: (+420) 224 314 827

e-mail: prague@emongolia.eu

webová stránka: http://www.praha.mfa.gov.mn nebo http://www.praha.mfa.gov.mn/

Úřední hodiny konzulárního oddělení: pondělí - pátek 10,00 - 16,00