монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví ČR v Mongolsku má tříslovnou adresu

V Mongolsku, kde nejsou rozšířené standardní adresy, čísla popisná, či názvy ulic, funguje od roku 2016 unikátní systém tříslovných adres britského startupu What3words. Tato firma virtuálně celou planetu rozdělila na čtverce o rozměrech 3x3 metry a každému čtverci automaticky přidělila kombinaci tří slov. Od 16. listopadu 2017 má tuto verzi adresy využívanou oficiálně Mongolskou poštou také Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru. Je tak prvním českým zastupitelským úřadem na světě, který se do sítě What3words zapojil.
 

V Mongolsku využívá adresu What3words většina úřadů státní správy. Magistrát hlavního města ji využívá pro turistické průvodce a adresy pamětihodností ve městě. Adresu používají také další velvyslanectví, taxislužba, řada bank a firem, které podle aplikace What3words doručují zásilky s objednaným zbožím. Systém bude od r. 2018 využívat také německý výrobce automobilů Mercedes Benz ve svých navigacích a Organizace spojených národů pro některé své agentury.

Jazykové mutace kombinace slov se liší a jsou náhodnou automatickou volbou. Kromě klasické adresy mají odesílatelé poštovních zásilek a občané využívající konzulárních služeb možnost užívat anglickou verzi adresy Velvyslanectví clarifies.politics.dozens nebo mongolskou verzi дагах.эгэл.өгнө.

Velvyslanec Jiří Brodský s ředitelkou What3words Uyangou Munkhbold u tabulky s novou adresou Velvyslanectví

Velvyslanec Jiří Brodský s ředitelkou What3words Uyangou Munkhbold u tabulky s novou adresou Velvyslanectví