монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Ulánbátar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Významná mongolská geoložka prof. Očir obdržela medaili Jana Masaryka

Dne 21. července 2021 jsme na Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru přivítali prof. Gerel Očir, významnou mongolskou geoložku, které u příležitosti jejích 80. narozenin velvyslanec udělil medaili Jana Masaryka. Ocenil tak dlouholetou podporu rozvoji česko-mongolských vztahů a celoživotní práci profesorky Očir v oboru geologie.

Profesorka Očir nikdy nezapomněla na svá vysokoškolská studia v Praze, účastnila se řady významných expedic a výrazně se zasloužila o spolupráci mezi Českou republikou a Mongolskem v oblasti geologie. Vychovala celou plejádu prvotřídních geologů, byla a stále je klíčovým partnerem všech českých velkých geologických projektů a výzkumu. Nadále spolupracuje s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy a Českou geologickou službou a díky ní v Praze studují i dnes mongolští studenti nastupující geologické generace. Vědecká práce prof. Očir je doložena úctyhodným seznamem publikací, opírá se o její celoživotní pedagogickou činnosti a obdivuhodnou znalost mongolských granitů a metalogeneze.

Pamětní medaili, která nese jméno Jana Masaryka, udělují čeští velvyslanci zahraničním osobnostem za šíření dobrého jména České republiky ve světě. Velvyslanec Brodský během předání, kterého se účastnily i studentky prof. Očir, závěrem řekl: „jsem přesvědčen, že jste, vážená paní profesorko, osobností, která si toto ocenění zaslouží za Vaši celoživotní práci a za Váš vřelý a pozitivní vztah k České republice“.